W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiątki po Ryszardzie Białousie w Muzeum Historii Polski

08.03.2021

Rodzina Białousów w Ambasadzie RP w Buenos Aires

Nowo powstająca wystawa stała Muzeum Historii Polski wzbogaciła się o pamiatki po kapitanie Ryszardzie Białousie ps. „Jerzy”, dowódcy legendarnego batalionu AK „Zośka”. Krzyż harcerski, Order Virtuti Militari, mundur service dress z okresu służby w Polskich Siłach Zbrojnych oraz płaskorzeźba Matki Boskiej Ostrobramskiej przekazane zostały MHP przez synów kapitana Białousa, dzięki inicjatywie Archiwum Akt Nowych i przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires. 

W uroczystym przekazaniu pamiatek, które odbyło się w tymczasowej siedzibie Muzeum, wzięli udział Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, strzelec w batalionie „Zośka”, Jakub Nowakowski ps. „Tomek”, a także - w formule online - mieszkający w Argentynie synowie Ryszarda, Jan i Jerzy Białousowie oraz Ambasador RP w Argentynie Aleksandra Piątkowska.

W swoim wystąpieniu, Ambasador Piątkowska podkreśliła, że "Jerzy" na emigracji nigdy nie zapomniał o Polsce, zawsze działał na rzecz ojczyzny i Polaków.

Ryszard Białous wyemigrował po wojnie w 1948 r. do Argentyny i zamieszkał w mieście Neuquén. Zmarł na emigracji w 1992 r.

Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., dowodził plutonem saperów w 8. Dywizji Piechoty, następnie wstąpił do Szarych Szeregów i do Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej. W 1942 r. przeszedł do Kierownictwa Dywersji – Kedywu.

W Powstaniu Warszawskim kpt. Białous dowodził legendarnym batalionem „Zośka” oraz Brygadą Dywersyjną „Broda 53". Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz - trzykrotnie - Krzyżem Walecznych. Po upadku Powstania trafił do obozów jenieckich w Niemczech. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez Brytyjczyków i przydzielony do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}