W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie tango w Buenos Aires

20.12.2021

100. rocznica urodzin Astora Piazzolli, najsłynniejszego argentyńskiego bandoneonisty i kompozytora, była inspiracją do stworzenia mieszanki tanga argentyńskiego i tanga polskiego przez Polaka DJ'a Mike'a Polarnego.

Tango polaco

W słynnym Tango Palacio w Buenos Aires dawne interpretacje i współczesne utwory tangowe polskie i argentyńskie zaprezentowała argentyńska DJ Ornella Simonetto, finalistka Tango World Cup 2021 i DJ Musicalizadora. Podczas wieczoru zatańczyły pary mistrzowskie Estefanía Gómez i Fernando Rodríguez oraz Florencia i Guido Palacios.

Dziś argentyńskie tango to muzyka, która wciąż inspiruje polskich artystów. Pierwsze wykonanie tanga w Polsce odbyło się w 1913 roku, ale tango zaczęło podbijać serca warszawiaków jeszcze przed I wojną światową. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zainteresowanie nim sięgnęło zenitu.

Boom popularności tanga nastąpił w latach 20. XX wieku, kiedy wielu kompozytorów, autorów tekstów, śpiewaków i tancerzy, w tym mistrzowie kabaretów, tworzyło najważniejsze dzieła polskiego tanga. Wśród polskich kompozytorów tanga prym wiedli bracia Goldbergowie, Henryk Wars i Jerzy Petersburski. Teksty piosenek napisali Julian Tuwim, Jan Brzechwa i Marian Hemar. W okresie międzywojennym polscy kompozytorzy skomponowali kilka tysięcy tang, ale hitem stulecia była Tango Milonga skomponowana przez Jerzego Petersburskiego.

Miks tanga polskiego i argentyńskiego, które łączy się z innymi gatunkami muzyki współczesnej można znaleźć pod tym linkiem.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}