W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożegnanie pułkownika Wincentego Sobocińskiego

10.11.2023

W kaplicy na Cmentarzu św. Izabeli w Merlo odbyła się uroczystość ekshumacji szczątków i pożegnania pułkownika Wincentego Sobocińskiego.

W kaplicy na Cmentarzu św. Izabeli w Merlo, w prowincji Buenos Aires, odbyła się uroczystość ekshumacji szczątków i pożegnania pułkownika Wincentego Sobocińskiego.

Odnalezienie grobu i przeprowadzenie ekshumacji było możliwe dzięki współpracy o. Jacka Twaroga, dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Martín Coronado (Maciaszkowo) i Marii Szybisz, prezesa Klubu Polskiego „Orzeł Biały” w Merlo i polskiego Stowarzyszenia im. Płk. Sobocińskiego.

W ceremonii pożegnania, którą prowadził o. Jacek Twaróg, wzięła udział Agnieszka Rymsza, radca Ambasady RP w Argentynie, która przedstawiła historię życia Pułkownika Sobocińskiego i oddała mu hołd. Stronę argentyńską reprezentowali m.in.: Carlos Dobler, sekretarz Gminy Merlo, Alejandra Hahn, prezydent Rady Miasta Merlo, Monica Betancourt, radna Miasta Merlo, Aleksander Szejner, prezes Związku Piłsudczyków RP w Argentynie i emerytowany Generał Sił Powietrznych Argentyny, oraz władze cmentarza.

Po uroczystości szczątki pułkownika Wincentego Sobocińskiego zostały przewiezione na cmentarz Chacarita w Buenos Aires, gdzie zostały skremowane. W najbliższych tygodniach urna z prochami trafi do Polski i zgodnie z życzeniem Pułkownika spocznie w rodzinnym grobowcu we wsi Murzynno w województwie kujawsko-pomorskim.

Pułkownik Wincenty Sobociński, urodzony w 1894 r., był żołnierzem Armii Polskiej pod dowództwem gen. J. Hallera we Francji, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, szefem sztabu Brygady Spadochronowej, a także ostatnim szefem Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Gdy rankiem 31 sierpnia 1939 r. otrzymał informacje o zamierzonym ataku na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte oraz rozwiązaniu Korpusu Interwencyjnego gen. Stanisława Skwarczyńskiego, ryzykując aresztowanie, udał się na Westerplatte, aby przekazać dowódcy Składnicy informację o przewidywanym terminie napadu Niemiec na Polskę. Dzięki tej wiadomości obrońcy Westerplatte nie zostali zaskoczeni niemieckim atakiem.

Po wojnie pozostał na emigracji. W 1948 r. przybył do Argentyny, gdzie zmarł w Merlo w 1959 roku. Pułkownik Sobociński był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Krzyżem Zasługi z Mieczami, Legią Honorową oraz wieloma innymi orderami i odznaczeniami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi.

Link do nagrania z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=OZa7dJ8fOog

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}