Sto lat temu polski poseł przybył do Asuncion
12.08.2020
Dokładnie sto lat temu Polska i Paragwaj nawiązały stosunki dyplomatyczne.
Książe Francisek Ksawery Orłowski, jako pierwszy poseł RP w Paragwaju, spotkał się z ówczesnym prezydentem Paragwaju Jose Montero. Podpisany wówczas dekret nr 12139 z 12 sierpnia 1920 r. uznaje się za datę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Dzień wcześniej książe Orłowski złożył listy uwierzytelniające i wygłosił mowę w języku francuskim, w której podkreślał „wielki szacunek jaki żywi dla bohaterskiego i szlachetnego narodu paragwajskiego” oraz chęć nawiązania „jak najbliższych więzi duchowych, umysłowych, handlowych i ekonomicznych". Prezydent Montero „wyraził sympatię Paragwaju dla Polski, swej ojczyzny, którą nazwał Polską Południowo-Amerykańską”. Z zachowanych dokumentów wynika, że po przeczytaniu mów „Poseł Polski został zaproszony przez prezydenta do usadowienia się przy nim na kanapie”.
Książe Franciszek Ksawery Orłowski do Asuncion podróżował ze stolicy Urugwaju, Montevideo, gdzie również reprezentował Państwo Polskie. Musiał zrezygnować z rejsu statkiem, ze względu na strajk kompanii rzecznych i zdecydował się na podróż koleją, która trwała dwa dni. W Asuncion zatrzymał się w hotelu Saint Pierre, a po mieście przemieszczał się „automobilami rządowymi”. W relacji z uroczystości zauważył, że delegacje zagraniczne „są wiezione w karetach zaprzężonych czwórkami, w otoczeniu plutonów jazdy”.
Relacje dyplomatyczne pomiędzy Polską i Paragwajem utrzymywano za pośrednictwem poselstwa RP w Buenos Aires. Po II wojnie światowej stosunki dyplomatyczne zostały wznowione w 1991 roku. W 2017 roku w Warszawie miały miejsce pierwsze konsultacje polityczno-gospodarcze na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych.
Na zdjęciu pieczęć Poselstwa Polskiego w Paragwaju i podpis księcia Franciszka Ksawerego Orłowskiego.