W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żonkile w Buenos Aires

21.04.2022

Ambasada RP w Buenos Aires przyłączyła się do kampanii edukacyjnej „Łączy nas pamięć”.

Marina Wilensky zaśpiewała pieśni powstańców Getta Warszawskiego.

„Narody i ich tożsamość są kształtowane dzięki świadomości i pamięci historycznej. Historia jest nieodzownym czynnikiem w edukacji, bo poprzez historię widzimy siebie. Dzięki temu możemy zrozumieć fakty, doświadczenia i osiągnięcia innych ludzi. Pamięć historyczna jest czynnikiem, który, gdy go odrzucimy, uniemożliwia przetrwanie narodu”, powiedziała podczas spotkania Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Buenos Aires.

W spotkaniu poświęconym 79. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, zorganizowanym w ogrodzie Ambasady RP w Buenos Aires, wzięli udział reprezentanci organizacji i instytucji żydowskich w Argentynie, takich jak Przedstawicielstwo Argentyńskich Stowarzyszeń Izraelskich (DAIA), Latynoamerykański Kongres Żydów, B’nai B’rith Argentyna, Wspólnota Bet Hilei, Muzeum Holocaustu, Fundacja IWO, Fundacja Tzedaká, Centrum Wspólnotowe Tzatva, Radio JAI, Centrum Pamięci o Polskich Bohaterach, Żydowski Fundusz Narodowy, a także przedstawiciele polsko-argentyńskiej diaspory żydowskiej oraz dyplomaci z ambasad Belgii, Grecji, Izraela, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Delegatury Unii Europejskiej.

W tym roku, wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w 10. edycji inicjatywy społeczno-edukacyjnej „Łączy nas pamięć”, dotyczącej powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć o jego bohaterach i nawiązują do postaci Marka Edelmana, ostatniego komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, która wraz z Żydowskim Związkiem Wojskowym uczestniczyła w walkach powstańczych. Marek Edelman był jednym z nielicznych ocalałych i po wojnie, w każdą rocznicę wybuchu powstania, przynosił pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych żonkili.

Częścią wydarzenia w Ambasadzie RP w Buenos Aires był występ wokalistki Mariny Wilensky i pianisty Yonatana Mijelshona, muzyków polsko-żydowskiego pochodzenia, którzy zinterpretowali m. in. Hymn powstańców getta warszawskiego i inne pieśni w jidysz, po polsku i po hiszpańsku.

foto: Johanna Jeziernicki

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}