Dzień Języka Ojczystego w Bibliotece BSA
20.03.2024
W dniu 20.03.2024 w Bibliotece BSA odbyło się spotkanie, poświęcone tematowi Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w naszej Bursie, podczas której mieliśmy okazję zapoznać się z historią powstania i znaczeniem tego święta. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 21 lat temu, przez UNESCO, jako wspomnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 roku w Dhace. Zginęło wówczas 5 studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Celem Dnia Języka Ojczystego jest uświadomienie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, a troska o język ojczysty, oznacza ochronę własnej kultury i tożsamości narodowej. Język jest także wyrazem sposobu myślenia, osobowości, a jego prawidłowe używanie, umiejętność dobrej komunikacji wspiera dobrostan psychiczny, intelektualny, duchowy, emocjonalny.
Na wieczorku skupiliśmy się na przykładach pięknego, wartościowego, posługiwania się naszym językiem narodowym, które odnaleźliśmy w dziełach polskich Noblistów literackich. Nagrody uznawanej za najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie, a którą otrzymali Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk. Zapoznaliśmy się z krótką informacją o autorach i okolicznościach przyznania im literackiego Nobla, oraz wysłuchaliśmy fragmentów ich poezji i prozy.
Mówiąc o języku polskim, mieliśmy na myśli nie tylko kraj, położony nad Wisłą, ale także najbliższe nam miejsca, w których żyjemy. Taką naszą małą Ojczyzną jest Lublin i dlatego usłyszeliśmy wiersz Józefa Czechowicza, poety związanego z ziemią lubelską. Mała Ojczyzna to także nasza Bursa, w której wyrastają prawdziwe talenty, z sukcesami reprezentujące naszą placówkę na różnego typu konkursach i występach recytatorskich. Usłyszeliśmy zdobywców pierwszych miejsc na Konkursie Recytatorskim Poezji Miłosnej ERATO 2024, w brawurowym wykonaniu nagrodzonych wierszy.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy temat Dnia Języka Ojczystego i wypełniliśmy drogę literackiej przygody słowami i sylwetkami naszych Noblistów literackich. Życzymy gorąco, aby wszyscy, poznając piękno języka polskiego, odkrywali i przekazywali dalej ten wielki dar i to wielkie dobro, jakim jest polska kultura i literatura, oraz odkrywali i realizowali własne pasje, zarówno czytelnicze, jak i twórcze. Spotkanie zakończyliśmy słowami: Czym się otaczamy, jakimi treściami wypełniamy własne wnętrze, jakimi obrazami malujemy swoją przestrzeń, tam płyną nasze myśli i serca, taką budujemy własną osobowość, teraźniejszość i przyszłość.
Dziękując za spotkanie, zapraszamy na następne!