W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hołd Matkom Sybiraczkom

27.05.2024

Po pomnikiem "Matkom Sybiraczkom" stoi troje wychowanków i wychowawczyni, dziewczyna stojąca z lewej strony trzema biały znicz. Pomnik jest udekorowany kwiatami białymi i czerwonymi, na cokole stoją znicze. w tle widać fragmenty budynku z czerwonym dachem, wokół zielone drzewa i kwiaty, z przodu wybrukowana ścieżka

W wiosenne popołudnie 27 maja 2024 r. grupa wychowanków pod opieką wychowawcy wyszła pod „Pomnik Matki Sybiraczki” przy Centrum Kultury w Lublinie, aby upamiętnić trud polskich matek i ich dzieci masowo deportowanych na Sybir w okresie od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r.

Pod pomnikiem wychowankowie zapalili znicz i przeczytali poruszające wypowiedzi osób, które w dzieciństwie doświadczyły życia na zesłaniu, a współcześnie opowiadają o nieludzkim trudzie i poruszającym heroizmie swoich matek. Wychowankowie dowiedzieli się, że rodziny polskie były wywożone w nieludzkich warunkach, ładowane do wagonów bydlęcych i transportowane w 40 stopniowy mrozie. Bardzo trudna podroż trwała kilka tygodni i dla wielu osób skończyła się tragicznie, zwłaszcza dla dzieci. Uczestnicy zajęć plenerowych dzielili się historiami swoich rodzin w czasie II wojny światowej. Rozmawiali również o problemach współczesnych rodzin dotkniętych wojną i ich potrzebach.

W drodze powrotnej do Bursy wychowankowie opowiadali, w jaki sposób doceniają swoje mamy w dniu ich święta i w codzienności, mówili o uczuciach oraz o gestach wdzięczności, jakimi obdarzają rodziców.

Zajęcia plenerowe pod „Pomnikiem Matki Sybiraczki” zaowocowały wzbogaceniem wiedzy wychowanków na temat trudnego i bolesnego dziedzictwa kulturowego, jakim była masowa deportacja Polaków na Sybir w czasie II wojny światowej. Młodzi ludzie upamiętnili heroizm matek wywiezionych z Polski, które codziennie walczyły o to co najważniejsze, o życie swoich dzieci.

{"register":{"columns":[]}}