Moja Ojczyzna - Moja Polska
18.01.2024
18.01.2024 uczestniczyliśmy w niezwykłym koncercie poświęconym Tej, która zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych sercach, Tej - która nie zginęła, Tej - która nas potrzebuje - naszej Ojczyźnie. Miejscem spotkania była Kotłownia Artystyczna BSA, która na ten moment przybrała biało - czerwone barwy, rozświetlone dodatkowo specjalnymi efektami świetlnymi. Zaprezentowane piosenki, wiersze i hymn Polski zagrany na trąbkach, wybrzmiały z taką siłą, że poruszyły serca olbrzymim wzruszeniem i wspólną myślą o Polsce.
Dlaczego podjęliśmy ten temat? Bo każdy czas jest właściwy, by mówić o wartościach i każde pokolenie wnosi swoją cegiełkę, ma swój wkład, w budowanie tego szczególnego dobra, któremu na imię Polska. Także my, w naszej codzienności, wykuwamy kształt przyszłych dni, wspólnotę, która nas umacnia, łączy tradycją, napełnia dumą, jest naszą troską i miłością.
Podjęliśmy ten temat również dlatego, iż chcieliśmy wyrazić wdzięczność bohaterom, ryzykującym własnym życiem, walczącym z bronią w ręku o niepodległość, kiedy wymazana z map świata Polska, próbowała ponownie zajaśnieć swym pełnym blaskiem.
Tak było na przykład w pewną zimową mroźną noc z 22 na 23 stycznia 1863 roku. A jednak jakieś poruszenie czuć było w powietrzu, a od domu do domu przemykały tajemnicze sylwetki przekazując wieść: to dziś... idziemy walczyć o godność!
Nie było celem naszego spotkania przedstawienie genezy i przebiegu powstania Styczniowego, bo o nim tu mowa, najdłużej trwającego zrywu narodowowyzwoleńczego, przeciwko terrorowi rosyjskiego zaborcy.
Pragnęliśmy jedynie uświadomić, że historia naszego kraju zapisana jest wieloma bolesnymi obrazami i jednocześnie porywającymi czynami uczestników powstań narodowych, legionistów, żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, znanych i bezimiennych, którzy Polskę mieli zapisaną w sercach, do której tęsknili, dla której złożyli ofiarę swej krwi. Im zawdzięczamy naszą niepodległość.
Mamy nadzieję, że ta wiązanka poezji i pieśni dla Rzeczpospolitej Polskiej, pozwoliła lepiej zdefiniować współczesne pojęcie patriotyzmu, zakorzenić się pewnym wartościom, utożsamić z przestrzenią wspólną. Że każdy odnalazł swoje miejsce, swoją biało - czerwoną cząstkę nadziei, a przekazane treści pomogły odpowiedzieć na pytania:
Co właściwie nas tu trzyma? Zapach chleba, przeznaczenie zapisane w gwiazdach?
Dlaczego wracamy zza siedmiu gór i rzek?
I wciąż pamiętamy o walczących za nasz dom?
Może zobaczyliśmy wyraźniej, jakie to szczęście żyć w tym kraju...
W którym wznosi się orzeł biały... Z wiarą, której nie zabraknie nam!
A tak drogocenny pokój będzie wybrzmiewał na cały świat!
Na zakończenie mieliśmy przyjemność poznać wszystkich uczestników koncertu, a także zdobywców pierwszych miejsc w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej, zorganizowanym przez BS nr 2 oraz IPN w Lublinie, z których jesteśmy bardzo dumni. Zachęcamy wszystkich do spróbowania swych sił w następnych tego typu wydarzeniach.
Bardzo dziękujemy wszystkim Wykonawcom i Uczestnikom za to niezwykłe spotkanie! Oby udało się zbudować szczęśliwą przyszłość w tym pięknym kraju nad Wisłą, naszej wspólnej Ojczyźnie.
Zdjęcia wykonała Blanka.