W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wycieczka do Muzeum Narodowego 2024

11.09.2024

Z przodu duża makieta Zamku Lubelskiego, z tyłu na tle białej ściany z dwoma oknami siedzi sześć osób. Na ścianie po lewej stronie jest czarny napis KAPLICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ

10 września udaliśmy się do Muzeum Narodowego na Zamek Lubelski pod opieką sorki Katarzyny i sora Marka. Mknęliśmy przez deptak i Stare Miasto, prowadzeni przez Kaję i Natalię, na umówioną godzinę spotkania. Na szczęście czekała na nas bardzo cierpliwa i sympatyczna pani przewodnik Małgosia.
Gdy niemalże zbiegaliśmy ze Starego Miasta, naszym oczom ukazały się wysokie i grube zamkowe mury zewnętrzne ze strzelnicami, które otaczają budowlę z każdej strony. Na środku dziedzińca znajduje się wieża (donżon) oraz ufortyfikowane wejścia rozbudowane o kraty i wykusze.  Mieliśmy zaplanowane trzy atrakcje: wystawę muzealną (Muzeum Narodowe w Lublinie), kaplicę Trójcy Świętej oraz wieżę zamkową z punktem widokowym. Niestety nie wystarczyło czasu na wszystko i donżon zostawiliśmy na inne piękne październikowe popołudnie. Czym zajęci byliśmy? Podziwianiem ekspozycji poświęconej życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych artystek polskiego pochodzenia – Tamary Łempickiej. Artystka, posługując się skomplikowanymi układami przenikających się wstęg, barwnych pasów oraz geometrycznych form wypełnionych zróżnicowaną fakturą malarską, stworzyła nowy język, który stał się aktualizacją dekoracyjnych aspektów jej malarstwa. A "na deser" dostaliśmy cudowną sensoryczną wystawę „Mówi obraz”, w której przestrzeń twórczego eksperymentu jest tworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Ekspozycja wprowadza w świat malarstwa, przybliża środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswaja z koncepcjami muzeum i galerii sztuki. Wystawa - wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki - sprawia, że odbiorcy poznają i rozumieją podręcznikowe i niejednokrotnie trudne do zdefiniowania pojęcia przekazywane w szkołach, takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa.
I to wszystko. Tylko tyle?? Nie! Do zobaczenia w październiku. C.d.n.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}