W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS) - planowana propozycja ograniczenia

Ikona Europejskiej Agencji Chemicznej

Właściwe urzędy państw członkowskich Danii, Niemiec, Holandii, Norwegii i Szwecji przedłożyły Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) propozycję ograniczenia związków per- i polifluoroalkilowych (PFAS). Jest to najbardziej obszerny wniosek w sprawie ograniczenia w dotychczasowej historii ECHA.

Ogłoszenie propozycji ograniczenia

Obecnie ECHA przeprowadza kontrolę zgodności złożonej dokumentacji, a następnie zostanie ona opublikowana na stronie ECHA 7 lutego 2023 r.

Wydarzenie medialne

Również w dniu 7 lutego 2023 r. urzędy właściwe państw członkowskich zorganizują hybrydowe wydarzenie medialne w Brukseli w godzinach 11:00–12:30. Sesja informacyjna dla przemysłu, organizacji pozarządowych i innych zainteresowanych stron odbędzie się w później.

PFAS - historia

W ciągu ostatnich trzech lat wnioskodawcy przebadali różne substancje PFAS, w tym ich zastosowania oraz zagrożenia jakie mogą stwarzać dla ludzi i środowiska. Przeprowadzili również dwie konsultacje publiczne dotyczące zastosowań tych substancji i przeanalizowali otrzymane informacje.

Konsultacje i sesja informacyjna

Rozpoczęcie półrocznych konsultacji planowane jest na 22 marca 2023 r.

Natomiast  5 kwietnia 2023 r. ECHA planuje zorganizować internetową sesję informacyjną w celu wyjaśnienia procesu ograniczeń i pomocy osobom zainteresowanym udziałem w konsultacjach.

Następne kroki

Komitety naukowe ECHA ds. Oceny Ryzyka (RAC) i ds. Analiz Społeczno-Ekonomicznych (SEAC) zazwyczaj wydają swoje opinie w ciągu 12 miesięcy od kompletności wniosku. Jednak ze względu na złożoność wniosku i zakres informacji oczekiwanych w wyniku konsultacji komitety mogą potrzebować więcej czasu na sfinalizowanie swoich opinii.

Po przyjęciu opinii są one przesyłane do Komisji Europejskiej, która wraz z państwami członkowskimi UE podejmie następnie decyzję o ewentualnym przyjęciu ograniczenia.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji na ten temat można znaleźc bezpośrednio na dedykowanej stronie internetowej ECHA.

Materiały

ECHA receives PFASs restriction proposal from five national authorities
Substancje perfluoroalkilowe (PFAS) - dedykowana strona ECHA
{"register":{"columns":[]}}