Zaproszenie do składania uwag i przedstawienia dowodów - Substancje CMR w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) zaprasza do zgłaszania uwag i przedstawienia dowodów („call for comments and evidence”) do projektu sprawozdania w sprawie substancji rakotwórczych, mutagennych i działających szkodliwie na rozrodczość (CMR) kategorii 1A lub 1B, które mogą występować w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci.
Uzasadnienie zaproszenia
W strategii UE w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju (Chemicals Strategy for Sustainability) z dnia 14 października 2020 r. wskazano konieczność lepszej ochrony wrażliwych grup ludności – takich jak dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze, które są szczególnie wrażliwe na chemikalia o niebezpiecznych właściwościach.
Komisja Europejska zwróciła się do ECHA z wnioskiem o przygotowanie sprawozdania dotyczącego obecności substancji rakotwórczych, mutagennych i działających szkodliwie na rozrodczość (CMR) kategorii 1A lub 1B w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci. Wyniki sprawozdania posłużą jako wsparcie Komisji Europejskiej w przygotowaniu wniosku w sprawie ograniczeń dla substancji CMR kategorii 1A lub 1B w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci na podstawie art. 68 ust. 2 rozporządzenia REACH. Obecnie ECHA przygotowała projekt sprawozdania, który wymaga uzupełnienia informacji.
Zakres zaproszenia
Konsultacje obejmują kilka szczegółowych pytań mających na celu zebranie opinii z następujących obszarów:
- Definicja artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci.
- Substancje rakotwórcze, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość (CMR) kategorii 1A lub 1B, które mogą być obecne w artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci.
- Prawdopodobieństwo narażenia.
- Dostępne oceny ryzyka.
- Limity stężeń.
- Metody analityczne.
- Okresy przejściowe.
Adresaci konsultacji
Do udziału w konsultacjach zaproszone są wszystkie zainteresowane strony: przedstawiciele całego łańcucha dostaw artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci, w tym producenci, importerzy, dystrybutorzy i dalsi użytkownicy, podmioty zajmujące się recyklingiem, jak również stowarzyszenia branżowe, laboratoria, organizacje naukowe oraz organizacje pozarządowe.
Konsultacje
Kwestionariusz oraz więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie ECHA:
Konsultacje rozpoczęły się w dniu 23 sierpnia 2023 r. i będą trwały do 29 września 2023 r.
Co dalej?
Przesłane informacje mogą zostać wykorzystane w finalnej wersji sprawozdania, które zostanie przekazane do Komisji Europejskiej pod koniec października. Sprawozdanie pomoże Komisji Europejskiej zadecydować, jakie finalnie działania na poziomie UE należy podjąć w celu ochrony dzieci przed substancjami zawartymi w przeznaczonych dla nich artykułach pielęgnacyjnych.