Zmiana rozporządzenia CLP – projekt i konsultacje
W dniu 19 grudnia 2022 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję zmiany Rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania chemikaliów i mieszanin (CLP). Rewizja rozporządzenia CLP została pierwotnie ogłoszona w ramach przyjęcia Strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju w październiku 2020 r.
Cele rewizji rozporządzenia CLP
Zmiana ma na celu rozwiązanie trzech problemów:
- właściwą identyfikację i klasyfikację niebezpiecznych chemikaliów,
- poprawę informowania o zagrożeniach chemicznych, oraz
- luk prawnych i wysokiego poziomu niezgodności.
Propozycje zmiany rozporządzenia CLP
Projekt zmiany rozporządzenia CLP obejmuje m.in.:
- dodanie nowych klas zagrożenia poprzez wprowadzenie definicji oraz kryteriów naukowych i technicznych dla substancji i mieszanin:
- zaburzających układ hormonalny (ED),
- trwałych, wykazujących zdolność do bioakumulacji i toksycznych (PBT),
- bardzo trwałych i wykazujących bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB),
- trwałych, mobilnych i toksycznych (PMT),
- bardzo trwałych i bardzo mobilnych (vPvM);
- wprowadzenie przepisów ułatwiających stosowanie etykiet rozkładanych, a także przepisy dotyczące minimalnych zasad formatowania etykiety, tak by były bardziej czytelne;
- sprzedaż chemikaliów w pojemnikach wielokrotnego użytku;
- wprowadzenie możliwości stosowania oznakowania w formie cyfrowej;
- nałożenie na dostawców obowiązku spełnienia wymogów rozporządzenia CLP w przypadku wprowadzanych do obrotu chemikaliów, w szczególności tych sprzedawanych przez internet na odległość oraz aby informacje na etykiecie chemikaliów były udostępniane konsumentom przed wprowadzeniem ich do obrotu, niezależnie od sposobu sprzedaży;
- doprecyzowanie katalogu podmiotów zobowiązanych do przekazania zgłoszenia o mieszaninach stwarzających zagrożenie o dystrybutorów wprowadzających mieszaniny do obrotu transgranicznego lub zmieniających markę czy oznakowanie.
Wprowadzenie nowych klas zagrożenia – procedura i terminy
Wprowadzenie nowych klas zagrożenia jest częścią aktu delegowanego, który musi przejść dwumiesięczny przegląd przez Radę i Parlament Europejski. Może wejść w życie na początku 2023 r. z innymi okresami przejściowym, dla substancji i mieszanin, jak również uwzględniając czy są po raz pierwszy wprowadzane do obrotu lub czy już znajdują się na rynku.
Co dalej?
Wniosek Komisji zmieniający rozporządzenie CLP będzie teraz podlegał zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.
Projekt zmiany rozporządzenia CLP i ocena wpływu
Projekt zmiany rozporządzenia CLP oraz raporty z analizy oceny wpływu proponowanych zmian dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.
Uwagi dotyczące projektu rozporządzenia CLP można przesyłać do Komisji Europejskiej do 24 marca 2023 r. poprzez dedykowaną stronę internetową Have your say