W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dla Twojego bezpieczeństwa

Pasażerowie, a w szczególności pasażerki korzystające z przejazdów na aplikację mogą czuć się bezpieczniej dzięki nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Kobieta siedząca na tylnej kanapie samochodu, rozmawiająca przez telefon.

Co się zmieniło?

Wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą weryfikować swoich kierowców – zarówno nowych, jak i tych, którzy nawiązali współpracę przed wejściem w życie nowych przepisów.

„Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo pasażerów. Firmy będą musiały sprawdzić, czy kurs rzeczywiście wykonuje osoba, która jest u nich zatrudniona. Ta zmiana przepisów była konieczna i jest odpowiedzią na powtarzające się doniesienia o napaściach o charakterze seksualnym” – podkreślał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Na czym polega weryfikacja?

Każdy kierowca, który chce świadczyć przewozy osób w taksówkach zamawianych na aplikacje musi:
•    potwierdzić swoją tożsamość w siedzibie firmy zlecającej kursy przedstawiając odpowiednie dokumenty,
•    okazać aktualne uprawnienia do kierowania pojazdem,
•    złożyć zaświadczenie o niekaralności, wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed rozpoczęciem współpracy.

Drugi etap weryfikacji odbywa się już w aplikacji przewoźnika

Osobiste dostarczenie niezbędnych dokumentów do siedziby firmy zlecającej kursy to jeszcze nie wszystko – kolejna weryfikacja następuje w aplikacji. Każdy kierowca w procesie rekrutacji musi mieć wykonane zdjęcie twarzy, które pozwoli na weryfikację tożsamości podczas wykonywania przewozów – to obowiązek firm pośredniczących w przewozie osób. Losowa weryfikacja w aplikacji następuje co najmniej raz na 50 kursów i nie rzadziej niż raz w tygodniu (na podstawie selfie, które robi już sam kierowca).

Ale to nie koniec zmian…

Dodatkowo, od 17 czerwca 2024 r. wszyscy kandydaci na kierowców w firmach świadczących usługi przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Oznacza to, że ich dane będą dostępne w Centralnej Ewidencji Kierowców, a to z kolei umożliwi skuteczne naliczanie punktów karnych kierowcom, którzy nie przestrzegają przepisów prawa ruchu drogowego.

 

#DlaTwojegoBezpieczeństwa

 

Zmiana dotyczy ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, Art. 27e. 1.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}