W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O kondycji rodziny we współczesnym świecie podczas I Międzynarodowej Konferencji Projekt Rodzina

17.05.2021

Jaki jest związek między tym, co nazywamy work-life balance a dzietnością? To jedno z zagadnień, które pojawiło się podczas dzisiejszej debaty z udziałem pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej Barbary Sochy, zorganizowanej w ramach I Międzynarodowej Konferencji „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”.

Projekt PL_Barbara Socha

17 maja br. odbyła się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji” zorganizowana przez Fundację Projekt PL.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, która zwróciła uwagę, że ważne jest tworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia rodzin:

 

Chcemy tworzyć szeroką koalicję na rzecz wsparcia rodzin. To nie tylko działania rządowe, które zabezpieczają źródło finansowe, ale również organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego i pracodawcy. Mamy nadzieję, że koalicja ta będzie się rozszerzać – powiedziała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Debata zgromadziła wielu ekspertów z Polski i zagranicy, przedstawicieli władz państwowych, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i firm.

Dyskutowano o wyzwaniach, jakie dla rodziny niesie powszechna digitalizacja społeczeństw oraz o tym, czy nowe technologie oraz cyfryzacja mogą być kompatybilne z rodziną.

W ramach konferencji odbyła się również debata z udziałem wiceminister Barbary Sochy, Pełnomocnika Rządu do Spraw Polityki Demograficznej. Celem debaty było pogłębienie świadomości społecznej na temat roli rodziny i wsparcie jej w rozwiązywaniu problemów, które stawia przed nią współczesność.

Podczas konferencji Barbara Socha zaznaczyła, że jest duży związek między tym, co nazywamy work-life balance a dzietnością:

Z badań wiemy, że Polacy chcą mieć dzieci. Deklarowana liczba to około 2,5. Rzeczywisty współczynnik dzietności mamy o wiele niższy, a zatem luka, która występuje jest świadectwem tego, że istnieją pewne bariery. Krokiem zmierzającym do ich zmniejszenia są rozwiązania zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w ramach „Polskiego Ładu”, m.in. kapitał opiekuńczy, ale też uelastycznienie prawa pracy. Rodziny powinny mieć wolność w wyborze tego, jak podejść do tzw. work-life balance, a naszym zadaniem, jako społeczeństwa, jest akceptacja tych wyborów. Jeśli kobieta chciałaby spędzić pierwsze 3 lata z dzieckiem w domu lub pracować na pół etatu czy zdalnie, to powinna mieć taką możliwość. Ważne jest to, aby kobiety decydujące się na takie rozwiązania również mogły realizować swoje aspiracje zawodowe i rodzinne. To ma ogromne znaczenie zarówno z punktu widzenia gospodarki, jak i demografii – powiedziała wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Demograficznej.

W ramach I Międzynarodowej Konferencji Projekt Rodzina swoimi doświadczeniami podzielili się specjaliści z dziedziny ekonomii, socjologii, kultury, biznesu i polityki. Wymiana myśli i poglądów dotyczyła kondycji rodziny we współczesnym świecie, rozwiązań prorodzinnych w miejscu pracy i roli państwa w regulacji cyfryzacji w życiu codziennym i zawodowym.

Materiały

Nagranie z konferencji dostępne jest na profilu 
{"register":{"columns":[]}}