W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Partnerstwo dla Rodzin”: jak rządowe działania wspierają politykę przyjazną rodzinie w przedsiębiorstwach

18.05.2021

Jak skutecznie wspierać pracowników w godzeniu ról zawodowych i rodzicielskich? Jak dbać o firmę, by była przyjaznym środowiskiem pracy i czy istnieją narzędzia wspierające równowagę między pracą a rodziną? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi w ramach spotkania „Partnerstwo dla Rodzin”, którego gościem była Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej.

Partnerstwo dla Rodzin 2021

18 maja br. z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa Brazylii przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku zorganizowane zostało wspólne wirtualne wydarzenie w ramach „Partnerstwa dla Rodzin”, w skład którego wchodzi Polska, Brazylia oraz Węgry. Wydarzenie stanowiło element obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny i poświęcone było promowaniu i wspieraniu przedsiębiorstw przyjaznych rodzinie.

Równowaga między pracą a rodziną stała się ważnym tematem na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w odniesieniu do dyskusji na temat wzmacniania więzi rodzinnych. Rodzina i praca to dwa najważniejsze obszary społecznego funkcjonowania. Trudności w łączeniu tych dwóch sfer są jedną z istotnych barier w podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie. Pracodawcy zaś są ważnym partnerem we wprowadzaniu i propagowaniu zatrudnienia ułatwiającego godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

W międzynarodowym wydarzeniu Polskę reprezentowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a w roli panelisty udział wzięła wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej.

Kryzys wywołany przez COVID-19 zrodził wiele dodatkowych wyzwań związanych z sytuacją na rynku pracy. Odpowiedzią na tą sytuację jest tworzenie środowiska przyjaznego rodzinie w miejscu pracy. Jest to korzystne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Efektem zmian jest większe zaangażowanie pracowników, zwiększona wydajność pracy, lojalność a także budowanie pozytywnego wizerunku firmy w społeczności lokalnej – powiedziała na otwarciu spotkania Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Podczas tegorocznego wydarzenia członkowie „Partnerstwa dla Rodzin” przekonywali, że bez aktywnego zaangażowania pracodawców nie będzie możliwe wypracowanie rozwiązań, które ułatwiałyby powrót matek do pracy, po okresach macierzyństwa i urlopach wychowawczych, wprowadzenie elastycznego czasu pracy dostosowanego do potrzeb pracujących rodziców czy udogodnień w opiece nad dziećmi. Jednocześnie coraz więcej pracodawców dostrzega, że tworzenie zrównoważonych i elastycznych rozwiązań dla pracowników wychowujących dzieci, to ważne działanie na rzecz wspólnego dobra i inwestycja w rozwój firmy. 

Harmonijne łączenie sfery prywatnej i zawodowej są bardzo ważnym elementem polityki rodzinnej. To właśnie te dwie dziedziny życia: rodzina i praca tworzą podstawy naszego bezpieczeństwa i rozwoju. Pogodzenie tych sfer wymaga przede wszystkim zrozumienia tego, co jest dobrym klimatem dla rodziny – zaznaczyła Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej. – W Polsce wprowadziliśmy wiele inicjatyw i regulacji pomagających rodzicom utrzymać balans pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym. Są to roczny zasiłek macierzyński czy jednorazowa wypłata świadczenia z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 1 000 zł. Mamy również systemy wspierające rodziców w powrocie do pracy w postaci dynamicznie rozwijającego się systemu żłobków i przedszkoli. Ogłoszony 15 maja program ekonomiczno-społeczny „Polski Ład” również zawiera pakiet udogodnień dla rodziców dwu- i trzylatków. Skupiamy się także na tworzeniu przyjaznych środowisk w miejscu pracy – dodała wiceminister Barbara Socha.

W ramach wydarzenia „Projekt Rodzina” swoimi doświadczeniami z zakresu przyjaznego rodzinie środowiska pracy podzielili się eksperci z Węgier, Polski, Brazylii:

  • Gergely Ekler, sekretarz stanu ds. Strategii polityki rodzinnej, minister ds. Rodzin, Węgry.
  • Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Polska.
  • Angela Gandra, Sekretarz Krajowy ds. Rodziny, Ministerstwo ds. Kobiet, Rodziny i Praw Człowieka, Brazylia.
  • Enikő Ujvári, Wiceprezes Fundacji „Three Princesses” i szef programu BALANSZ, Węgry
  • Jorge Nishimura, były Prezes Zarządu i obecny doradca Máquinas Agrícolas JACTO S.A, Brazylia. 
{"register":{"columns":[]}}