W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pozytywna polityka demograficzna jest możliwa – podsumowanie konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA

13 maja, na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Rodziny, odbyła się konferencja V4+ COLALITION PRO FAMILIA. Debata poświęcona była zagadnieniom związanym m.in. z polityką prorodzinną, senioralną i wyzwaniami demograficznymi. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ministrowie V4 zajmujący się sprawami rodzin z Węgier, Czech i Słowacji.

Konferencja V4

Konferencję otworzył Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że rodzina jest podstawową komórką społeczną.

Tu wykuwają się jego pierwsze wyobrażenia, tu rodzi się poczucie bezpieczeństwa, stabilności i miłości. Rodzina, obok państwa, jest najlepszym wynalazkiem ludzkości – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zapewnił także, że rząd niezmiennie będzie dbał o to, by podstawowe potrzeby rodzin były odpowiednio zabezpieczone w budżecie, ale też poprzez regulacje prawne, by jeszcze bardziej wzmacniać rolę rodziny w życiu społecznym.

Chcemy budować Polskę szczęśliwych rodzin, bo w tym widzimy szczęście kraju – podkreśliła minister Marlena Maląg,

otwierając pierwszy panel dyskusyjny „Przede wszystkim rodzina”. W tej części ministrowie państw V4 podzielili się spostrzeżeniami na temat różnych działań wspierających rodziny realizowanych w ich krajach, a także mówili o podejściu młodych obywateli do zakładania rodziny.

Drugi panel dyskusyjny poświęcony był seniorom i polityce senioralnej, która stanowi integralną część polityki rodzinnej. Zwrócono tutaj uwagę na jej cztery filary: zapewnienie bezpieczeństwa materialnego emerytów, zachęcanie do dłuższej aktywności na rynku pracy, rozwijanie usług opiekuńczych oraz samodzielność osób starszych.

Trend rosnący w demografii państw V4

Pozytywna polityka demograficzna jest możliwa – powiedziała podczas panelu poświęconemu demografii wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – W naszej części Europy widzimy, że tendencje w demografii są rosnące. Efekty naszych dzisiejszych działań, będą widoczne najwcześniej za kilkanaście lat. To oznacza, że musimy współpracować ponad wszelkimi podziałami, mając coraz szerszą perspektywę. Pracujemy dziś na przyszłość, w jakiej przyjdzie żyć naszym dzieciom i wnukom.

W panelu dyskusyjnym poświęconym demografii prelegenci wymieniali się swoimi doświadczeniami z obszaru budowania skutecznych programów prorodzinnych oraz praktyk wspierających rodziny i odpowiadających na potrzeby aktualnych i przyszłych rodziców.

We wszystkich dostępnych badaniach Polacy deklarują, że rodzina i szczęście rodzinne są dla nich najważniejszym życiowym priorytetem. Chcą zakładać rodziny i mieć dzieci. Dlatego tworzenie ku temu odpowiednich warunków jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoi przed naszą wspólnotą. – uważa wiceminister Barbara Socha.

Ministrowie biorący udział w panelu przedstawili liczne rozwiązania sprzyjające wzrostowi dzietności stosowane w ich krajach, m.in. system ulg podatkowych, bankowe umorzenie części kredytu hipotecznego, zwiększenie liczby dostępnych miejsc w żłobkach i przedszkolach, programy mieszkaniowe czy państwowe wsparcie przy budowanie domów na wynajem.

Kraje grupy wyszehradzkiej podzieliły się również swoimi rozwiązaniami dotyczącymi wsparcia matek zarówno w okresie urlopu macierzyńskiego, jak i po jego zakończeniu, wskazując na możliwości takie jak upowszechnianie elastycznej i stabilnej pracy dla rodziców.

 

Ogłoszenie wyników konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021

Podczas konferencji ogłoszono również wyniki konkursu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – Samorząd PRO FAMILIA 2021, którego celem jest docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i wyróżnienie takich miejsc w Polsce, które są najbardziej przyjazne do życia dla rodzin.

W konkursie Samorząd PRO FAMILIA 2021 zwyciężyło pięć gmin. Dodatkowo minister rodziny i polityki społecznej przyznała 3 wyróżnienia, a kapituła konkursu 2 wyróżnienia specjalne. 

Zwycięzcy:

  • Gmina wiejska - Miejsce Piastowe (podkarpackie)
  • Gmina miejsko - wiejska - Pleszew (wielkopolskie)
  • Gmina miejska do 20 tys. mieszkańców – Boguszów - Gorce (dolnośląskie)
  • Gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców - Otwock (mazowieckie)
  • Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców – Katowice (śląskie)

Wyróżnieni przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej

  • Sędziszów Małopolski (woj. podkarpackie)
  • Gdynia (woj. pomorskie)
  • Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie)

Specjalne wyróżnienia przyznane przez kapitułę konkursu

  • Kępice (woj. pomorskie)
  • Nysa (woj. opolskie)

 

Deklaracja PRO FAMILIA Grupy V4

Zwieńczeniem konferencji było podpisanie Deklaracji PRO FAMILIA przez ministrów ds. rodziny Grupy Wyszehradzkiej.

Marlena Maląg – minister rodziny i spraw społecznych Polski, Milan Krajniak – minister pracy, spraw społecznych i rodziny na Słowacji, Jana Maláčová – minister pracy i spraw socjalnych w Czechach oraz Katalin Novák – minister ds. rodziny na Węgrzech zobowiązali się do wspierania rodzin – jako fundamentu ludzkości, podejmując się  wszelkich możliwych działań, które zapewnią rodzinom jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Sygnatariusze zdeklarowali także intencję rozpoczęcia wspólnych badań nad rodziną w kontekście wyzwań demograficznych. Wyniki takich badań miałyby być źródłem wiedzy, która będzie wykorzystana do poprawy dobrostanu rodzin.

 

Konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA wraz z tłumaczeniem dostępna jest w mediach społecznościowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Wideo

{"register":{"columns":[]}}