Praca hybrydowa – model pracy przyszłości o wymiarze prorodzinnym
11.10.2022
W wyniku pandemii COVID-19 firmy na całym świecie zmuszone były do przemodelowania swoich systemów pracy i wdrożenia pracy zdalnej oraz hybrydowej. Obecnie wiele firm zdecydowało się na stałe wprowadzić hybrydowy model pracy – okazuje się, że takie rozwiązanie ma sporo zalet, w tym wymiar prorodzinny.
Praca hybrydowa, czyli połączenie pracy zdalnej z częściową pracą w biurze, jest coraz bardziej popularna – wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie wyglądał model pracy przyszłości. To dobre rozwiązania dla osób, które chcą łączyć karierę zawodową z życiem prywatnym,
a w szczególności z wychowywaniem dzieci.
Praca hybrydowa – dla kogo?
Praca hybrydowa jest atrakcyjna przede wszystkim dla tzw. Generacji Y (osób urodzonych
w latach 80. i 90. XX wieku) i Generacji Z (urodzonych w latach 1995 - 2012 – dopiero wkraczających na rynek pracy), czyli dla osób, które aktywnie korzystają z technologii cyfrowych. Jednak ten wymiar pracy stopniowo zyskuje coraz więcej zwolenników – także wśród starszych pokoleń.
Praca w firmach, które oferują pracę hybrydową jest dobrym rozwiązaniem dla matek, którym
w ten sposób łatwiej jest połączyć pracę zawodową z obowiązkami domowymi. Ojcowie, którzy pracują w tym systemie, również więcej czasu mogą poświęcać rodzinie.
Model pracy hybrydowej możliwy jest do wdrożenia w przedsiębiorstwie każdej wielkości. Oczywiście nie w każdej branży i nie dla każdego pracownika, ale dla wielu jest to możliwe.
Praca hybrydowa – działanie na rzecz aktywizacji kobiet
Po urodzeniu dzieci wiele kobiet całkowicie wypada z rynku pracy, bo nie są w stanie jednocześnie pracować na cały etat (codziennie dojeżdżając do firmy) i zajmować się dzieckiem. W ten sposób, wiele firm traci potencjalnych pracowników, często bardzo wartościowych. W Polsce aktywnych zawodowo jest tylko 48 % kobiet i 65 % mężczyzn w wieku powyżej 15 lat[1]. Jednocześnie jak stwierdza raport „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” przygotowany przez Fundację Rodzic w mieście mamy w Polsce chcą pracować – aż, 94,4 proc. niepracujących mam zadeklarowała chęć powrotu na rynek pracy[2]
Praca hybrydowa – pełna zalet, i dla pracowników, i dla pracodawców
Pandemia rozwiała obawy wielu menedżerów, jakoby pracownicy, którzy sami mogą decydować o godzinach swojej pracy, pracowali wówczas mniej. Okazało się, że jest zupełnie inaczej.
Pracownicy, którzy nie muszą pojawiać się w firmie 5 dni w tygodniu, są bardziej wypoczęci,
a co za tym idzie, także bardziej produktywni.
Z badania Cisco Global Hybrid Work Study 2022 wynika, że wśród osób, które w ciągu ostatnich dwóch lat zaczęły pracować hybrydowo, aż 61,4% uważa, że jakość ich pracy uległa poprawie,
a 60,4% zauważyło wzrost produktywności. Jednocześnie 78,9% respondentów uważa, że dzięki większej ilości czasu spędzonego poza biurem, dużo łatwiej udaje im się zachować równowagę pomiędzy czasem zawodowym a prywatnym[3].
Praca hybrydowa bez wątpienia oferuje elastyczność, która jest realną szansą na zwiększenie naszej efektywności zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Większość naszych pracowników, którzy mogą korzystać z tego modelu pracy robi to chętnie. Jako pracodawca cały czas wspieramy ich w wypracowaniu najlepszych nawyków i standardów w tym aspekcie, tak by zadbać o ich efektywność, relacje i komfort pracy. Wielkie znaczenie mają również nowoczesne narzędzia pracy, które wdrożyliśmy i które bardzo ułatwiają pracę w tym modelu. Wierzymy, że elastyczne środowisko pracy przyczyni się do podniesienia poczucia zachowania równowagi między pracą i życiem prywatnym wśród pracowników. - podkreśla Anna Wardecka, Dyrektor Zarządzający ds. HR w Grupie PZU
Model pracy hybrydowej to także oszczędności dla firm na powierzchni biurowej – hybrydową pracę można tak rozplanować, aby móc wynajmować mniejszy lokal.
Pracownicy chcą pracować hybrydowo
Z badania przeprowadzonego po roku pandemii przez agencję Devire – Rynek Zmiany Pracy 2021 – wynika, że zdecydowana większość ankietowanych – 61% – chciałaby w przyszłości pracować hybrydowo, łącząc pracę zdalną z obecnością w biurze. Tylko 11% badanych chce pracować
w biurze w pełnym wymiarze. Na pytanie, jak pracownicy wyobrażają sobie pracę w przyszłości, jedynie 15% respondentów wskazuje pracę w pełni zdalną jako dominujący model[4].
Wiele wskazuje więc na to, że to właśnie praca hybrydowa będzie modelem pracy przyszłości.
[1] OECD, 2015; Aktywność ekonomiczna ludności Polski w latach 2013-2015, Główny Urząd
Statystyczny, 2016
[2] Fundacja Rodzic w mieście „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”
[3] https://www.cisco.com/c/m/en_us/solutions/global-hybrid-work-study.html#blade-hero
[4] https://www.devire.pl/raport-devire-rynek-zmiany-pracy-2021/