W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina w centrum! Stowarzyszenie Dla Dobra Publicznego

W ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!” Stowarzyszenie Dla Dobra Publicznego zorganizowało projekt, którego celem było wywołanie zmiany w świadomości społecznej młodych ludzi w zakresie priorytetów życiowych oraz wartości trwałego związku małżeńskiego jako fundamentu dla budowy szczęśliwego i stabilnego życia.

logo laureata pierwszej edycji konkursu Po Pierwsze Rodzina! 2020 - logo Stowarzyszenia dla dobra publicznego, logo projektu Rodzina w centrum

Celem projektu było przedstawienie trendu polegającego na odrzuceniu modelu odkładania założenia rodziny do momentu osiągnięcia odpowiedniego pułapu życiowego (np. skończenie studiów). Ważnym zadaniem było też trafienie do osób wahających się przed wstąpieniem w związek małżeński. Poprzez przykłady innych małżeństw – w podobnym wieku, o zbliżonej sytuacji życiowej, ukazano szansę na zbudowanie pewności do trafności takiej drogi życiowej.

Dlaczego rodzina powinna być w centrum?

Działania projektowe służyły przekazaniu i uświadomieniu wszystkim osobom uczestniczącym w projekcie, że rodzina to najważniejsza komórka organizmu społecznego. Aby tego dokonać, należało wywołać zmiany w świadomości społecznej młodych ludzi w zakresie priorytetów życiowych oraz ukazać wartości trwałego związku małżeńskiego jako fundamentu dla budowy szczęśliwego i stabilnego życia. Przeprowadzono warsztaty, wykłady, działania informacyjne, które przekonać miały uczestników do nieodkładania decyzji o założeniu rodziny do momentu osiągnięcia odpowiedniego pułapu życiowego.

Nie odkładajmy decyzji

Stowarzyszenie Dla Dobra Społecznego zajęło się także wsparciem małżeństw, które z różnych powodów odkładają decyzję o powiększeniu rodziny oraz wsparciu dla rodzin posiadających już dzieci, szczególnie wielodzietnych. Projekt stworzył merytoryczne podstawy do podbudowania narzędzi skutecznych metod wychowawczych, zapewnił również wszystkim zainteresowanym beneficjentom potrzebującym pomocy możliwość skorzystania z nieodpłatnych usług prawnika oraz psychologa (również dla par). Wszystkie publikacje, nagrania, grafiki etc. są dostępne na fan page’u projektu: Rodzina w Centrum.

Konferencje, webinaria, konsultacje

W ciągu niecałych czterech miesięcy zorganizowano cztery konferencje, w których łącznie (osobiście i online) uczestniczyło 1150 osób z grupy docelowej. Wykłady prowadzili m.in. Agnieszka Szymańska, ks. Marek Dziewiecki, Jacek Pulikowski i Andrzej Ładyżyński.

Ponadto przeprowadzono 18 webinariów, szkoleń online oraz audycji tematycznych, w których łącznie uczestniczyło 16 185 osób. Było to między innymi spotkanie z doradcą podatkowym, ratownikiem medycznym, doradcą finansowym, psychologiem, architektem, psychiatrą, specjalistką od edukacji domowej, położną i dietetykiem. Wykłady były poświęcone planowaniu wartościowych zabaw z dziećmi w domu (szczególnie owocne w czasie pandemii), skutecznej komunikacji medialnej w służbie promocji rodziny czy rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich.

Projekt pozwolił na integrację rodzin poprzez organizację meczy piłki nożnej, w których łącznie wzięło udział 96 mężczyzn. Zorganizowano także warsztat dla żon pt. „Żona spełniona – zmiana zaczyna się od Ciebie", w których uczestniczyło 10 pań.

Łącznie około 18 000 osób skorzystało z wszystkich działań podjętych w ramach projektu.

***

Projekt „Rodzina w Centrum” powstał dzięki dotacji przyznanej w 2020 roku w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, realizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Stowarzyszenie Dla Dobra Publicznego Stowarzyszenie działające głównie na Dolnym Śląsku, w swoich celach ma między innymi:
- Wspieranie i promowanie rozwoju intelektualnego młodych osób ze szczególnym
- Wspieranie dzia
łań promujących rodzinę, jako podstawową wspólnotę w społeczeństwie.
- Propagowanie dorobku kulturalnego i historycznego Polski szczególnie w
śród młodego pokolenia.

{"register":{"columns":[]}}