Również w małżeństwie warto chodzić na randki! Projekt Stowarzyszenia Kulturalno-Wychowawcze im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu
Stowarzyszenie Kulturalno-Wychowawcze im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu chcąc wesprzeć małżeństwa oraz wzmocnić ich jedność stworzyło kurs „Randki małżeńskie”. W projekcie szczególny nacisk położono na budowanie silnej więzi pomiędzy małżonkami, naukę komunikacji oraz twórczego rozwiązywania problemów. Stowarzyszenie wiele uwagi poświęciło również narzeczonym, wspierając ich w dobrym przygotowaniu do założenia trwałej i szczęśliwej rodziny.
Randki małżeńskie – to jest to!
W ramach projektu Stowarzyszenie stworzyło kurs „Randki Małżeńskie”. Były to tematyczne spotkania, których celem było przekazanie wiedzy dotyczącej wielu aspektów życia małżeńskiego i rodzinnego oraz wskazanie sposobów radzenia sobie z trudnościami. Niemniej ważne było zwrócenie uwagi małżonków na potrzebę wspólnego spędzania czasu: rozmowę, „randkowanie” i odpoczynek od codziennych obowiązków.
Małżeństwa siedziały przy osobnych stolikach w odległości zapewniającej intymność i swobodę konwersacji. Podczas „randki małżeńskiej” podawana była kolacja i deser. Przygaszone światła, świece oraz nastrojowa muzyka pozwalały stworzyć odpowiedni klimat sprzyjający rozmowom, zwierzeniom i chwilom refleksji.
Randki małżeńskie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – w formie stacjonarnej frekwencja wynosiła 100%. Kolejna fala pandemii koronawirusa spowodowała zmianę formy „Randek” ze stacjonarnych na „Randki małżeńskie w domu”. Eksperci Stowarzyszenia przygotowali odpowiednie materiały w formie dźwiękowej i tekstowej i rozesłali je bezpośrednio do wszystkich zainteresowanych tak, aby można było kontynuować „Randki małżeńskie” w domowym zaciszu.
„Randki” zostały również wyemitowane w postaci audycji na antenie lokalnej rozgłośni Radio Fara. Materiał trafił do około 20 000 słuchaczy radiowych oraz ok. 23 000 odbiorców internetowych.
Narzeczeni, małżeństwa w kryzysie oraz rodziny potrzebujące pomocy, mogły skonsultować swoje obawy i wątpliwości z doradcami rodzinnymi posiadającymi odpowiednie wykształcenie i wieloletnią praktykę w pracy w Poradni Rodzinnej. Podczas spotkań przeprowadzono szereg rozmów, mediacji, a także uratowano małżeństwa zagrożone rozwodem.
Projekt „Randki Małżeńskie” powstał dzięki dotacji przyznanej w 2020 roku w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, realizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Stowarzyszenie Kulturalno-Wychowawcze im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych (wykluczonych społecznie, finansowo, zagrożonych przemocą). Świetlica działa przez cały rok nie wyłączając wakacji i ferii zimowych. Z pomocy korzysta ponad 80 dzieci z Jarosławia, które znajdą tu opiekę i wsparcie. Do Stowarzyszenia zgłaszają się też małżeństwa, rodzice potrzebujący wsparcia w wychowywaniu dzieci, mający problemy, przechodzący kryzysy i konflikty małżeńskie. Organizacja aktywnie wspiera te osoby poprzez kursy, szkolenia, konsultacje i mediacje.