Szymon Giżyński
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szymon Giżyński urodził się 8 marca 1956 r. w Częstochowie.
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Od drugiej połowy lat siedemdziesiątych związany z ówczesną opozycją niepodległościową. We wrześniu 1980 roku był współautorem bodaj pierwszej w kraju ideowej preambuły do niezależnego ruchu studenckiego, który później ukonstytuował się ostatecznie jako NZS.
Po ogłoszeniu stanu wojennego współpracował z warszawską Grupą Publicystów Politycznych, następnie współzakładał, także w Warszawie, Klub Myśli Politycznej „Dziekania” – najważniejszą obok Solidarności opozycyjną formację drugiej połowy lat osiemdziesiątych w Polsce. Z ramienia „Dziekanii” wszedł najpierw w skład tzw. Konsulty w ramach działalności Wydziału Duszpasterstwa Zawodowego Kurii Biskupiej w Częstochowie; później w skład ośmioosobowego, sztabowego, Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, którego zadaniem było przygotowanie list wyborczych do Sejmu i Senatu oraz poprowadzenie kampanii wyborczej z ramienia Solidarności i niepodległościowych ugrupowań opozycyjnych w wyborach czerwcowych 1989 roku.
Przed wyborami samorządowymi w 1990 roku objął stanowisko pełnomocnika rządu (w randze wicewojewody) ds. samorządu terytorialnego w województwie częstochowskim. Swoje doświadczenie administracyjne poszerzył, sprawując w latach 1997 – 1998 funkcję Wojewody Częstochowskiego, a w latach 2000 – 2001 – stanowisko dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie.
Poseł IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Od 2001 pracuje nieprzerwanie w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 2 lipca 2018 roku pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Członek Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
1 grudnia 2021 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu.
Jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów.
Kultura sprzyjająca rodzinie
Streszczenie wystąpienia
Wystąpienie na temat „Kultury sprzyjającej rodzinie” prezentuje założenia polityki realizowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kontekście wyzwań identyfikowanych w Strategii Demograficznej 2040. Przedstawione zostaną priorytetowe kierunki działań prorodzinnej polityki kulturalnej ukierunkowanej m.in. na wsparcie twórców i artystów oraz ich rodzin, rozwój przedsiębiorczości w kulturze, zdobywanie wiedzy i kompetencji, budowę nowej i modernizację istniejącej infrastruktury kultury oraz projektowanie dostępnej oferty kulturalnej odpowiadającej na zapotrzebowanie polskich rodzin.