Waldemar Kraska
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
Waldemar Kraska urodził się 4 września 1963 r. w Sokołowie Podlaskim. W 1989 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1993 r. uzyskał I stopień, a w 2000 r. – II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej.
W 1989 r. rozpoczął pracę zawodową w szpitalu w Sokołowie Podlaskim. W latach 1997–2001 był kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim. Od 2004 r. pełni tam funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej. Od 2001 r. jest koordynatorem medycznym w RM-Meditrans Stacja Pogotowia Ratunkowego w Sokołowie Podlaskim. W 2005 r. został zastępcą dyrektora ds. lecznictwa tej jednostki. Jest czynnym zawodowo lekarzem.
Jest doświadczonym samorządowcem i działaczem społecznym. W latach 1998–2005 był członkiem Rady Powiatu Sokołów Podlaski. Od 1990 r. należy do NSZZ "Solidarność".
Senator VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W obecnej kadencji pracuje w Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz w Komisji Środowiska.
Rozwój usług zdrowotnych w obszarach wpływających na potencjał prokreacyjny kobiet i mężczyzn
Streszczenie wystąpienia
Ministerstwo Zdrowia podejmuje wieloaspektowe prace w obszarze zdrowia prokreacyjnego, stanowiące ważny element zdrowia jako całości dobrostanu fizycznego, psychicznego oraz społecznego. Zdrowie prokreacyjne warunkuje stan zdrowia Polaków, dobre zdrowie następnych pokoleń, a troska o nie wspomaga działania mające na celu poprawę wskaźników demograficznych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom par borykających się z niepłodnością, przyjęło program polityki zdrowotnej w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności - Rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce, trwający od 2016 r. Zorganizowanie sieci 16 ośrodków referencyjnych, szkolenie personelu, szeroka i kompleksowa diagnostyka z opieką psychologiczną pozwalają na wielopłaszczyznowe podjęcie problemu niepłodności i zdrowia prokreacyjnego. W nowej edycji Programu planowane jest także utworzenie specjalistycznych Centrów Zdrowia Prokreacyjnego.
Zakres leczenia w dużej mierze dostępny jest w ramach świadczeń gwarantowanych udzielanych na podstawie rozporządzeń Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Ponadto w zakresie zagadnień związanych ze zdrowiem prokreacyjnym zaplanowano działania w ramach Narodowego Programu Zdrowia obejmujące:
1. kreowanie postaw prozdrowotnych oddziałujących na zdrowie prokreacyjne oraz podnoszenie kompetencji kadr medycznych w zakresie zdrowia prokreacyjnego;
2. upowszechnianie rozwiązań systemowych w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym w opiece prekoncepcyjnej i okołoporodowej.”