W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyzwania dla rozwoju Polski z perspektywy Strategii Demograficznej – panel dyskusyjny na IV Forum Wizja Rozwoju

27.08.2021

Problemy demograficzne Polski to największe wyzwanie tej dekady. Obserwowane od prawie 30 lat trendy procesów demograficznych pokazują, że sytuacja ludnościowa Polski jest trudna. Demografowie zgodnie podkreślają, że dla osiągniecia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego, kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. O tym z jakimi wyzwaniami demograficznymi będziemy się mierzyć w najbliższych latach dyskutowano podczas IV Forum Wizja Rozwoju.

Forum Wizja Rozwoju_panel Wyzwania dla rozwoju Polski z perspektywy Strategii Demograficznej_2

Drugiego dnia Forum odbył się panel dyskusyjny pt. „Wyzwania dla rozwoju Polski z perspektywy Strategii Demograficznej 2040”. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej i Podsekretarz Stanu MRiPS Barbara Socha przedstawiła podstawowe założenia programu. W dyskusji udział wzięli: profesor UAM dr. hab. Michał Michalski, Ekspert Fundacji Republikańskiej ds. Demografii i Polityki Prorodzinnej Michał Kot oraz dr hab. prof. UE Marek Kośny.

Uczestnicy panelu, moderowanego przez Piotra Pałkę, zwrócili uwagę na kompleksowość projektu Strategii Demograficznej i docenili różnorodność proponowanych rozwiązań. Eksperci rozmawiali nie tylko o wyzwaniach mieszkaniowych stojącymi przed młodymi ludźmi chcącymi założyć rodzinę, ale skupili się również na rodzinach wielodzietnych. Poruszono też kwestie zmian w kodeksie pracy, stawiających na stabilność i elastyczność pracy, które mają ułatwić pracownikom wdrażanie w życie planów prokreacyjnych.

 – Cel Strategii Demograficznej jest oczywisty – jest to podniesienie dzietności do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Po 30 latach zimy demograficznej, czyli okresu gdzie dzietność była na poziomie poniżej 1,3 jesteśmy w sytuacji, w której polskie społeczeństwo zaczyna się kurczyć – powiedziała Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. –  Projekt dokumentu Strategii Demograficznej to kompleksowy dokument, który opisuje wszystkie wyzwania związane z demografią w kontekście dzietności i wszystkie obszary, które po wnikliwej analizie kilkuset źródeł naukowych, zostały zidentyfikowane jako mające wpływ na dzietność i życie rodzin. Wierzymy, że w perspektywie czasu Strategia Demograficzna zapobiegnie depopulacji i wyludnieniu Polski – dodała Barbara Socha.

Minister przypomniała także, że konsultacje w ramach Strategii wciąż trwają i zachęcała do podzielenia się sugestiami, przemyśleniami i pomysłami z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Fundamentem Strategii Demograficznej 2040 jest założenie, że sposobem na wyjście z pułapki niskiej dzietności jest ułatwienie Polakom osiągania szczęścia rodzinnego. Wynika to wprost z przeprowadzonych na potrzeby projektu badań: na szczycie listy życiowych priorytetów jest szczęśliwa rodzina, w której są dzieci. Paneliści zgodnie podkreślili, że z problemem demograficznym nie poradzimy sobie w ciągu roku czy dwóch. Potrzebna jest do tego stabilna, systematyczna i kompleksowa polityka prorodzinna skupiająca się na wielowymiarowym likwidowaniu barier, które uniemożliwiają Polakom realizowanie aspiracji w obszarze rodziny.

Link do transmisji panelu.

{"register":{"columns":[]}}