W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Związek Dużych Rodzin 3+

W ramach projektu Związek Dużych Rodzin 3+ przygotował szkolenia wspierające rodziny i rodzinne organizacje pozarządowe oraz szkolenia dla trenerów. Przeprowadzono także działania o charakterze systemowym – pilotaż zmiany certyfikacji samorządowej.

Logo konkursu Po pierwsze Rodzina! - logo Związek Dużych Rodzin Trzy Plus

Szkolenia, webinaria, filmy

Celem projektu było wypracowanie narzędzi, konkretnych rozwiązań pomocowych, służących wsparciu, przekazania wiedzy, kompetencji; wpłynięcie na zmianę postaw społecznych i zapoczątkowanie zmian systemowych w obszarze samorządowej polityki rodzinnej. W szkoleniach stacjonarnych na terenie całej Polski wzięło udział 364 osób – rodzice i młodzież. Po wprowadzeniu obostrzeń pandemicznych szkolenia były prowadzone w formie webinariów, w których udział wzięło ponad 600 osób. Wyemitowano filmy poświęcone tematyce rodziny (18 tys. odsłon); odbyły się szkolenia dla trenerów par (przeszkolono grupę 23 trenerów). W pilotażu certyfikacji działań samorządowych w obszarze polityki rodzinnej wzięły udział trzy samorządy reprezentatywne dla trzech typów: gminy wiejskiej, gminy miejsko-wiejskiej i gminy miejskiej na prawach powiatu.

Konferencja online

Różnorodna tematyka

W programie szkoleń kierowanych do rodzin znalazły się m.in. warsztaty dla młodych rodziców „Tych lat nie odda nikt" oraz rodzin z większą liczbą dzieci „Rodzeństwo bez rywalizacji"; spotkania „Rodzina w sieci – szanse i zagrożenia", warsztaty dla ojców „Ojciec i syn – ku lepszej relacji i nauce”, zajęcia dla młodzieży „Uczyć się, ale efektywnie" i spotkania dotyczące zaburzeń odżywiania. Przeprowadzono także szkolenia na temat wzmacniania więzi oraz poprawnej komunikacji pomiędzy małżonkami.

W ramach projektu zrealizowano także szkolenia wspierające lokalne organizacje pozarządowe działające na rzecz rodzin. Ich program dotyczył m.in. obszarów zarządzania, komunikacji, motywacji, animacji społeczności lokalnej, pozyskiwania finansów, wystąpień publicznych i medialnych.

Szkolenia trenerów

We współpracy z Ośrodkiem Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra został opracowany i przeprowadzony kurs trenerski (trenerzy komunikacji dla par). W kursie wzięło udział 24 trenerów grupowych, prowadzących warsztaty psychologiczno-edukacyjne dla par narzeczeńskich i małżeńskich. W oparciu o przygotowane scenariusze i materiały merytoryczne przeszkoleni trenerzy będą mogli w przyszłości samodzielne tworzyć programy szkoleniowe.

Pilotaż certyfikacji Samorząd Przyjazny Rodzinie

W ramach projektu przygotowano pilotaż standaryzacji działań na rzecz rodzin, możliwy do realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego. Opracowano ankietę badającą obecnie prowadzone działania, program szkoleń dla urzędników samorządowych oraz komplet materiałów warsztatowych. W pilotażu uczestniczyły trzy samorządy: Lubochnia (gmina wiejska), Grodzisk Mazowiecki (gmina wiejsko-miejska) oraz Szczecin (miasto na prawach powiatu). W sumie przeprowadzono 11 szkoleń oraz nagrano jeden materiał filmowy w trzech samorządach. W rezultacie przeszkolono urzędników działających w obszarze polityki rodzinnej.

 

 


Projekt „Wirtualna podróż poślubna” zrealizowany przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus powstał dzięki dotacji przyznanej w 2020 roku w ramach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, realizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Facebook Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

 

{"register":{"columns":[]}}