„Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” – fundusze norweskie na rzecz bezpieczeństwa szkół i placówek oświatowych w Lublinie
Gmina Lublin rozpoczęła realizację projektu: “Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" (11/NMF/PL 15/14).
Projekt jest wspólną inicjatywą Gminy Lublin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w zakresie poprawy bezpieczeństwa szkół i placówek oświatowych w Lublinie. Pozwoli szkołom i placówkom oświatowym przygotować się na ewentualne sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa publicznego.
Kluczowym działaniem projektu będzie obowiązkowe przeszkolenie wszystkich pracowników administracyjnych i dydaktycznych szkół i placówek oświatowych w zakresie prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa (około 10 tysięcy osób). Opracowana zostanie procedura dla kadry oświatowej w zakresie prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie instytucji. Ponadto wykonane zostaną m.in. filmy instruktażowe skierowane do dzieci i młodzieży oraz strona internetowa projektu.
Projekt pozwoli na zaimplementowanie przy pomocy systemu edukacji działań, dzięki którym polskie społeczeństwo będzie świadome zagrożeń i prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa.
Konferencja prasowa
Pierwszym działaniem promocyjnym była konferencja prasowa nt. projektu z udziałem Prezydenta Miasta Lublin, Pana Krzysztofa Żuka. 3 marca, podczas konferencji, przedstawiono założenia projektu i planowane działania oraz to jakie są oczekiwane rezultaty.
W efekcie konferencji informacja o projekcie pojawiła się w najpopularniejszych wydawnictwach prasy lokalnej oraz w radiu. Materiał na temat projektu został wyświetlony przez lokalną telewizję w serwisie informacyjnym Panorama Lubelska, natomiast po wiadomościach, w programie Pytania Panoramy, eksperci dyskutowali na temat zwiększania bezpieczeństwa w szkołach.
Seminarium dotyczące procedur
Również w marcu, podczas dwudniowego seminarium, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, partnerzy projektu, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni eksperci dyskutowali na temat wdrożenia do praktyki szkolnej procedur w zakresie prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie instytucji.
Dyskusja dotyczyła takich zagadnień jak zachowania w sytuacjach różnego rodzaju zagrożeń, np. pożar, rozpylenie gazu, wtargnięcie uzbrojonego napastnika, alarm bombowy, przeciwdziałanie handlowi ludźmi, a także zagrożenia dzieci i młodzieży w ruchu lotniczym. Przedstawiciele policji, straży miejskiej, straży pożarnej, straży granicznej i eksperci doradzali w jaki sposób ostrzegać o zagrożeniu, minimalizować skutki zagrożeń i jak przygotować dzieci i młodzież na sytuacje zagrożeń. To ostatnie zagadnienie było szczególnie rozpatrywane w kontekście osób niepełnosprawnych.
Swój punkt widzenia na reagowanie w sytuacjach zagrożeń przedstawili dyrektorzy zarówno szkół podstawowych i gimnazjalnych, dużych zespołów szkół, szkół specjalnych, kształcących dzieci niepełnosprawne, czy przedszkoli.
Kolejne działania
Prowadzone są działania związane z organizacją szkoleń dla kadry szkół i placówek oświatowych. W ramach projektu zostanie uruchomiona strona internetowa oraz opracowanych zostanie 7 filmów instruktażowych.
Na podstawie materiałów przygotowanych przez Zespół Projektu "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen"