W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusz Azylu, Migracji i Integracji – informacja o stanie przygotowań

24.12.2014

Uprzejmie informujemy, że obecnie trwają konsultacje Programu Krajowego dla Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (PK FAMI) na lata 2014 – 2020 pomiędzy Komisją Europejską (KE) i Polską, mające za zadanie wypracowanie ostatecznego kształtu dokumentu oraz umożliwienie ogłoszenia naborów projektów w pierwszej połowie 2015 roku.

Program Krajowy FAMI został przedstawiony KE do akceptacji na początku sierpnia br. Po zapoznaniu się przez KE z pierwotną wersją Programu Krajowego FAMI, Polska otrzymała listę pytań, których zakres dotyczy wyjaśnienia bądź uszczegółowienia części informacji. KE zainteresowana jest przede wszystkim danymi statystycznymi, zasobami posiadanymi przez instytucje administracji publicznej zajmujące się sprawami migracji i integracji obywateli państw trzecich oraz wskazaniem potrzeb i wyzwań stojących przed wyżej wymienionymi instytucjami.

Departament Współpracy Międzynarodowej i Funduszy Europejskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Instytucja Odpowiedzialna dla FAMI) jest w trakcie procesu gromadzenia i przetwarzania wymaganych danych, tak aby przekazać kompleksową odpowiedź w całości spełniającą oczekiwania KE. Pytania KE wskazują, że zaproponowany przez Polskę zakres działań przewidzianych do realizacji spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją, niemniej jednak uzupełnienia wymagają informacje dotyczące stanu obecnego oraz przewidywanych efektów. Liczymy, że po przekazaniu poprawionego dokumentu KE w I / II kwartale roku 2015 ostatecznie zaakceptuje Program Krajowy FAMI. W związku z powyższym Instytucja Odpowiedzialna planuje ogłoszenie konkursu na działania FAMI w I kwartale 2015 r., aby po uzyskaniu akceptacji PK FAMI przez Komisję Europejską, działania projektowe mogły rozpocząć się z dniem 1 lipca 2015 r.

Dodatkowo, w związku z licznie pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi konieczności zapewnienia dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej dla cudzoziemców, uprzejmie informujemy, że w dalszym ciągu realizowane są projekty wyłonione w przeprowadzonych konkursach w ramach funduszy Programu Ogólnego Solidarność i zarządzanie ruchami migracyjnymi: Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców (EFU) oraz Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów (EFPI). Jak wynika z szacunków instytucji oraz organizacji bezpośrednio zaangażowanych w to działanie, w ramach grupy docelowej EFPI zapotrzebowanie zostanie zaspokojone w obecnie prowadzonych projektów. W ramach grupy docelowej EFU ze względu na większe zapotrzebowanie, Instytucja Odpowiedzialna zdecydowała o przeprowadzeniu dodatkowego naboru konkursowego na realizację projektów w ramach Działania 1 Rozwinięcie i poprawa oferty integracyjnej oraz poradnictwa zarówno dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, jak i osób objętych ochroną międzynarodową, w zakresie poprawy dostępu do poradnictwa prawnego osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, w ośrodkach dla cudzoziemców i poza nimi. Konkurs został przeprowadzony przez Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSW, obecnie zakończyła się ocena projektów, wkrótce zostaną podane wyniki. Udostępnione środki powinny zapewnić świadczenie poradnictwa prawnego osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy do końca okresu kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców czyli do 30 czerwca 2015 roku. Umożliwi to zachowanie ciągłości świadczenia pomocy prawnej przez organizacje pozarządowe w okresie przejściowym między perspektywą finansową 2008–2013 a perspektywą finansową na okres 2014–2020.

{"register":{"columns":[]}}