W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje Programu Krajowego dla Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego

08.10.2014

Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje Program Krajowy dla Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego (FBW).

Fundusz jest nowym instrumentem finansowym Komisji Europejskiej na lata 2014–2020, ustanowionym na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 513/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Niniejsze rozporządzenie przewiduje możliwość wydatkowania  środków przydzielonych Polsce w wysokości 39,2 mln Euro w ramach zarządzania zdecentralizowanego.

Dążąc do zapewnienia jak najbardziej efektywnego i szerokiego procesu programowania Funduszu na poziomie krajowym, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pełniące rolę Instytucji Odpowiedzialnej zwraca się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości wzięcia udziału organizacji pozarządowych w procesie konsultacji działań proponowanych do sfinansowania w ramach przedmiotowego Funduszu. W tym celu zwracamy się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się ze strategicznymi dokumentami dla Funduszu, zamieszczonymi w zakładce Fundusze Planowane oraz prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się poniżej.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych otrzymało w ramach prowadzonego z Komisją Europejską dialogu politycznego listę zagadnień kluczowych, których uwzględnienie będzie miało wpływ na określenie priorytetu poszczególnych propozycji. Dla sektora pozarządowego są to w szczególności:

Zagadnienie kluczowe 2: Walka z korupcją i przestępczością finansową

Walka z korupcją pozostaje kluczowym priorytetem dla Polski w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Oczekiwane jest podjęcie dodatkowych działań projektowych, wpisujących się w realizację Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014 – 2019.

Oczekiwane rezultaty w programie narodowym w ramach zagadnienia:

Wzmocnienie profilaktyki i edukacji antykorupcyjnej poprzez poprawę wewnętrznych mechanizmów antykorupcyjnych w administracji publicznej, promowanie postaw antykorupcyjnych w społeczeństwie, poprawa współpracy między społeczeństwem, organizacjami pozarządowych i administracją publiczną, a także wsparcie dla pożądanych postaw w sektorze prywatnym.

Zagadnienie kluczowe 8: Przeciwdziałanie przestępczości (o charakterze przekrojowym)

Projekty mające na celu zapobieganie przestępczości będą traktowane jako jedno z zagadnień przekrojowych, istotnych dla wszystkich obszarów tematycznych.

Cel szczegółowy 6: Zarządzanie kryzysowe, ochrona ludności i infrastruktura krytyczna

Zagadnienia kluczowe (o charakterze przekrojowym)

  • C. Wzmocnienie mechanizmów koordynacji i współpracy między instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i sektorem prywatnym w celu zapewnienia skutecznej ochrony ludności.

Uwaga: Wskazano na potrzebę bardziej zintegrowanego podejścia do ochrony ludności mając na uwadze linię podziału  pomiędzy Funduszem Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Instrumentem Finansowym Ochrony Ludności (CPFI). Należy osiągnąć synergię działań pomiędzy wskazanymi  instrumentami.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przesyłanie wypełnionych formularzy z propozycjami działań do dnia 24 października 2014 r. na adres: fundusze.kontakt@mswia.gov.pl

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu poczty elektronicznej: fundusze.kontakt@mswia.gov.pl

Materiały

Formularz Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego: Instrument na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego
Formularz​_Programu​_Krajowego​_Fundusz​_Bezpieczenstwa​_Wewnetrznego​_-​_Instrument​_na​_rzecz​_wsparcia​_finansowego​_wspolpracy​_policyjnej.doc 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}