Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami 2021-2027
Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej to mechanizm finansowy Unii Europejskiej ustanowiony na okres 2021-2027 Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1148 z dnia 7 lipca 2021 r. ustanawiającym, w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej.
Celem Funduszu jest zapewnienie solidnego i skutecznego europejskiego zintegrowanego zarządzania granicami zewnętrznymi, a tym samym przyczynienie się do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego w Unii, przy jednoczesnym zagwarantowaniu swobodnego przepływu osób w Unii i pełnym poszanowaniu odpowiedniego unijnego dorobku prawnego oraz zobowiązań międzynarodowych Unii i państw członkowskich wynikających z instrumentów międzynarodowych, których są stronami.
Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej wdrażany jest poprzez Program IZGW zatwierdzony przez Komisję Europejską 12 grudnia 2022 r.
Budżet Programu wynosi 201 365 070,72 EUR, z czego 165 441 477,10 EUR to wkład UE.
Program IZGW 2021-2027 obejmuje dwa cele szczegółowe, w ramach których będą mogły być realizowane podane niżej działania:
Cel szczegółowy nr 1 (CS1): Europejskie zintegrowane zarządzanie granicami, przykłady działań:
- Modernizacja Centralnego Węzła Teleinformatycznego (CWT) / Zapasowego Węzła Teleinformatycznego (ZWT) w celu zapewnienia wysokiej dostępności Krajowej Infrastruktury Granicznej;
- Budowa Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru (ZSRN) polskich obszarów morskich;
- Budowa i rozbudowa systemów perymetrycznej ochrony granicy;
- Modernizacja floty transportowej zgodnie z normami technicznymi Frontex oraz ich zarejestrowanie w puli wyposażenia technicznego;
- Kompleksowy program szkoleń oraz rozwój bazy szkoleniowej na rzecz zintegrowanego zarządzania granicami;
- Wsparcie operacyjne.
Cel szczegółowy nr 2 (CS2): Wspólna polityka wizowa, przykłady działań:
- Stworzenie od podstaw Centrum Decyzji Wizowych (CDW);
- Cyfryzacja procesu wizowego;
- Szkolenia pracowników konsulatów i pozostałych pracowników przyczyniających się do realizacji wspólnej polityki wizowej;
- Wielkoskalowe systemy informacyjne w zakresie wspólnej polityki wizowej.
W ramach Programu mogą być realizowane również działania szczególne z dodatkowych środków przyznawanych przez Komisję Europejską na projekty złożone w odpowiedzi na nabory ogłoszone przez Komisję. W ramach CS1, Polska będzie realizowała trzy projekty działań szczególnych:
- BMVI/2021/1.5.8/003 Wzmocnienie nadzoru zewnętrznej granicy UE przed nieprzewidzianą nieuregulowaną migracją;
- BMVI/2021/SA/1.5.4/017 Wsparcie na rzecz wdrożenia Interoperacyjności w Polsce;
- BMVI/2021-2022/SA/1.2.1/005 Mobilny system do wykrywania i lokalizacji obiektów latających na małych wysokościach z użyciem techniki radarowo-wizyjnej, które nielegalnie przekroczyły granicę państwową.
Beneficjentami środków z Funduszu IZGW mogą być organizacje i instytucje, których zakres działań będzie wskazany w ogłoszeniach o naborach wniosków. Beneficjentem nie może być osoba fizyczna i prowadząca indywidualną działalność gospodarczą.
Informacje na temat Funduszu i sposobów jego wdrażania znajdują się również na stronie Komisji Europejskiej: https://home-affairs.ec.europa.eu/funding/borders-and-visa-funds_en.
Materiały
Polski program IZGW 2021-2027 najnowsza wersjaPolski_program_IZGW_nowy.pdf 19.15MB Polski Program IZGW Glosariusz
Polski_Program_IZGW-Glosariusz.pdf 0.42MB