W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie realizacji projektu ISEC „Wykorzystanie istniejących systemów informacyjnych w celu zwiększenia skuteczności transgranicznej wymiany informacji i zapobiegania przestępczości”

03.07.2015

W dniach 24–26 czerwca w Katowicach odbyła się międzynarodowa konferencja zamykająca projekt „Wykorzystanie istniejących systemów informacyjnych w celu zwiększenia skuteczności transgranicznej wymiany informacji i zapobiegania przestępczości”. Projekt jest jednym z ostatnich przedsięwzięć, które zostały współfinansowane ze środków Programu Zapobieganie i walka z przestępczością – ISEC na lata 2007–2013 na bazie partnerstwa ramowego pomiędzy Komisją Europejską a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Uczestnicy konferencji zamykającej ISEC

Przedsięwzięcie było realizowane w latach 2013–2015, przez Szkołę Policji w Katowicach oraz Biuro Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji wspólnie z partnerami zagranicznymi ze Średniej i Wyższej Szkoły Policyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w czeskim Holesovie i Średniej Zawodowej Szkoły Policyjnej w Pezinku na Słowacji. 

Konferencję uroczyście otworzył Komendant Szkoły Policji w Katowicach,  insp. Jarosław Kaleta. Pierwszego dnia głównym tematem były zasady funkcjonowania policyjno–celnych centów współpracy (PCCC) w krajach Unii Europejskiej. W gronie prelegentów znaleźli się eksperci – koordynatorzy w tej dziedzinie z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Francji.

Tematem przewodnim drugiego dnia konferencji była międzynarodowa współpraca w zakresie wymiany danych oraz realizacji postanowień Decyzji z Prum. Przedstawiono m. in. wykorzystanie systemu Eurodac w prowadzeniu śledztw, omówiono zagadnienia związane z pracą w systemie AFIS służącym do międzynarodowego przesyłania odcisków linii papilarnych, jak również poruszono prawne aspekty dotyczące międzynarodowej wymiany danych i współpracy międzynarodowej.

Trzeci dzień konferencji poświęcony był zagadnieniom związanym ze szkoleniami funkcjonariuszy Policji w dziedzinie wymiany informacji, a także w zakresie specjalistycznych szkoleń opracowywanych na potrzeby funkcjonariuszy pełniących służbę we wspólnych centrach. Podsumowanie spotkania stanowiło również okazję do przedstawienia założeń nowych  instrumentów finansowych w obszarze spraw wewnętrznych, które zastąpią program ISEC – w szczególności Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W trakcie dwuletniej realizacji projektu Wykorzystanie istniejących systemów informacyjnych w celu zwiększenia skuteczności transgranicznej wymiany informacji i zapobiegania przestępczości, zorganizowano 5 warsztatów, 6 seminariów oraz 11 wizyt studyjnych (m.in. w PCCC Chotebuz (PL-CZ), PCCC Hodonin (CZ-SK), PCCC Le Perthus (FR-ES), PCCC Świecko (PL-DE), PCCC Heerlen (BE-DE-NL), PCCC Vintimille (FR-IT), oraz w siedzibach takich organizacji jak Europol, OLAF czy Frontex). Dzięki tym wizytom uczestnicy projektu mieli możliwość porównania obszaru wymiany danych, baz danych oraz dostępu do nich służb policyjnych w Polsce, Czechach i Słowacji, a także zapoznać się z aktualnymi trendami w dziedzinie wymiany informacji, zarządzaniem i dostępem do baz danych oraz sposobami przetwarzania informacji w wybranych krajach Unii Europejskiej. Łącznie w różnych działaniach realizowanych w trakcie projektu udział wzięło ponad 80 funkcjonariuszy Policji z Polski, Czech i Słowacji, w tym przede wszystkim z Centrów Współpracy Policyjnej i Celnej, szkół policyjnych, oraz wydziałów wywiadu kryminalnego komend wojewódzkich policji.  

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}