W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja ,,Młodzi maja wpływ" w Senacie RP

21.05.2024

Pod koniec maja w Senacie RP odbyła się konferencja ,,Młodzi maja wpływ” zorganizowana przez ,,Akcję Uczniowską” w której wzięli udział m.in. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska, Minister Nauki Dariusz Wieczorek oraz oczywiście członkowie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Konferencja ,,Młodzi maja wpływ" w Senacie RP

Spotkanie otworzyła pani Marszałek Kidawa – Błońska, która w powitaniu podkreśliła rolę dialogu międzypokoleniowego i jego podstaw: otwartości, wzajemnego zaufania i współpracy.

 

Pierwsza część konferencji poświęcona była działalności organów doradczych i koncepcjom ich zreformowania. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak zwiększyć realny wpływ młodzieżowych rad i sejmików na lokalne otoczenie, jak poszerzyć kompetencje młodzieżowych organów doradczych. Hubert Taładaj z Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem powiedział, że według różnych zestawień w Polsce działa od 400 do 500 rad młodzieżowych. Przepisy prawne powodują, że rady w poszczególnych miastach czy sejmikach mają różne możliwości działania – są samorządy, gdzie rady działają bardzo prężnie i jest duża reprezentacja młodych ludzi, np. w Warszawie, gdzie oprócz młodzieżowej rady miasta działają młodzieżowe rady dzielnicowe, ale wielu rejonach kraju młodzież nie ma takiej reprezentacji.

Wskazał także na potrzebę zmian prawnych, oceny i następnie nowelizacji ustaw o samorządzie gminnym, o powiatowym i o wojewódzkim. Wszelkie zmiany prawne dotyczące młodych ludzi powinny powstawać w dialogu ze środowiskami młodzieżowymi.

 

Podsumowując konferencję, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zygmunt Frankiewicz zwrócił uwagę na konieczność zachowania przez młodych dystansu do „dorosłej” polityki, która nie powinna być bezkrytycznie przyjmowanym punktem odniesienia. Zachęcał do stawiani samorządom racjonalnych i wykonalnych zadań, do których łatwiej przekonać decydentów i dla których łatwiej zdobyć finansowanie z samorządu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}