Lubuskie: młodzi przedstawili pomysły do rządowej strategii na rzecz młodego pokolenia
22.10.2021
Ponad 1,2 tys. młodych osób z woj. lubuskiego zapisało się na konsultacje strategii na rzecz młodego pokolenia, które odbyły się w czwartek 21 października w formule zdalnej. W trakcie spotkania młodzi mieszkańcy województwa zgłosili kilkaset pomysłów i rozwiązań, które posłużą w tworzeniu rządowego planu działań w obszarach kluczowych dla młodych. Organizatorem konsultacji jest Minister Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej, który organizuje wydarzenie wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, podczas wydarzenia podkreślił potrzebę wsłuchania się w głos młodych ludzi, którzy sami najlepiej wiedzą jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Pełnomocnik dodał również, że rolą rządu jest jak największe włącznie młodych ludzi w procesy decyzyjne, które będą ważne dla nich w przyszłości.
- Ponad 1200 osób, zgłosiło się na dzisiejsze konsultacje, to trzeci wynik spośród dotychczasowych województw. Cieszy mnie, że lubuska młodzież tak licznie zaangażowała się w sprawy obywatelskie i chcę rozmawiać o przyszłości Polski - powiedział Piotr Mazurek, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, inicjator konsultacji.
W Konsultacjach, wraz z Ministrem Piotrem Mazurkiem, udział wziął także Poseł na Sejm RP IX kadencji, członka Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem – prof. Jacek Kurzępa, który podziękował organizatorom konsultacji za włączanie młodych ludzi w proces decydowania o kształcie rządowej strategii dla młodzieży i podziękował młodym mieszkańcom woj. lubuskiego za obecność.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować ministrowi Piotrowi Mazurkowi za to, że konsultacje zawitały także na ziemię lubuską. Dziękuję także młodym lubuszanom, że tak licznie włączyli się w tworzenie strategii RP dla młodego pokolenia – powiedział poseł prof. Jacek Kurzępa.
W Wydarzeniu wzięła udział także Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa. Pani kurator podziękowała uczniom lubuskich szkół za zaangażowanie i czynny udział w konsultacjach a także pogratulowała dyrektorom szkół tak pracowitej, aktywnej społecznie młodzieży. Dodała również jak ważne jest, że tak liczne środowiska młodzieżowe brały udział w wypracowaniu strategii w obszarze polityki młodzieżowej.
- W sposób szczególny dziękuję uczniom, którzy tak licznie wzięli udział w wydarzeniu. Dzięki temu możliwe będzie wypracowanie jak najkorzystniejszych rozwiązań w ramach wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej – podkreśliła Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty.
Młodzież w trakcie dyskusji odnosiła się do siebie z należytym szacunkiem i zrozumieniem, przedstawiając bardzo różne pomysły i rozwiązania najważniejszych problemów. Każda z osób zabierających głos została wysłuchana, bez względu na poglądy.
Uczestnicy konsultacji podzieleni byli na 7 pokoi tematycznych, w których poruszali tematy związane z „edukacją i szkolnictwem wyższym”, „rynkiem pracy i przedsiębiorczością”, „społeczeństwem obywatelskim i kulturą”, „polityką społeczną, prorodzinną i mieszkaniową”, „zdrowiem i sportem”, „ekologią i klimatem” oraz „Polską w Unii Europejskiej”.
Warto podkreślić, że – począwszy od konsultacji w województwie podkarpackim - uczestnicy wydarzenia biorą udział w pracach dodatkowego pokoju „Polska w Unii Europejskiej”, w ramach którego młodzież rozmawia o sprawach związanych członkostwem Polski w UE.
Docelowo w każdym z 16 województw przeprowadzona zostanie seria spotkań konsultacyjnych. Więcej informacji o kolejnych terminach konsultacji na stronie internetowej www.gov.pl/DlaMlodych. Co ważne, na stronie mamy też możliwość zgłoszenia swoich pomysłów do strategii na rzecz młodego pokolenia za pośrednictwem formularza internetowego.
Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.