Minister Piotr Mazurek na konferencji otwarcia projektu Młodzież 4.0
10.12.2021
W piątek, 10 grudnia, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek, wziął udział w Konferencji otwarcia projektu badawczego Młodzież 4.0.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego m.in. z Universitas Pontificia Salesiana w Watykanie czy Uniwersytetu Kardynała Stefana - Wyszyńskiego w Warszawie.
Minister Piotr Mazurek podczas konferencji opowiedział o idei Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Pełnomocnik podkreślił, że podczas 16 konsultacji w każdym województw, wsłuchiwał się głos młodego pokolenia, które bardzo chętnie dzieliło się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami.
- Podczas Konsultacji młodzież przedstawiła łącznie ponad 7 tys. problemów dotyczących młodych Polaków oraz ponad 4,5 tys. propozycji ich rozwiązania. Łącznie, we wszystkich Konsultacjach wzięło udział 30 tys. osób. Dziękuję wam, za tak duże zaangażowanie obywatelskie i troskę o nasze wspólne dobro - powiedział Piotr Mazurek, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, inicjator konsultacji.
Minister powiedział, że dzięki przeprowadzanym konsultacjom możliwe jest przygotowanie wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej, w oparciu o realne potrzeby i oczekiwania młodych ludzi w Polsce.
Pełnomocnik poruszył również temat konkretnych oczekiwań młodych, jakie zostały poruszone podczas konsultacji. Minister podkreślił, że przeprowadzone konsultacje są pierwszym wydarzeniem w historii naszego kraju, w którym przedstawiciel rządu wsłuchuje się w potrzeby młodych ludzi i wraz z nimi współtworzy strategię, która pozwoli w sposób kompleksowy rozwiązać problemy młodych ludzi i zaspokoić ich oczekiwania jako najmłodszych obywateli.
MŁODZIEŻ 4.0 to ogólnopolski projekt badawczy realizowany w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki w latach 2021 – 2023.
W ramach projektu przebadanych zostanie 25 tysięcy młodych Polaków ze wszystkich typów szkół ponadpodstawowych, młodzież studiującą, pracującą oraz rodzice. Celem badań jest zebranie informacji o młodym pokoleniu Polaków w następujących obszarach: Obszar JA – JA, Obszar JA – Dom – Rodzina – Rówieśnicy, Obszar JA – Szkoła – Środowisko lokalne – miejsce pracy, Obszar JA – Ojczyzna, Świat, Ludzkość, Matka Ziemia.