Młodzi w Sejmie! Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem bierze udział w pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego.
10.04.2024
10.04.2024 o godz. 11:00 w budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się II posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego z udziałem pani Minister Agnieszki Buczyńskiej, posłów, przedstawicieli KPRM, delegatów Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem III kadencji i reprezentantów różnych organizacji pozarządowych.
Posiedzenie poświęcone było m.in. zmianom legislacyjnym, które będą również dotyczyć młodych działaczy społecznych zaangażowanych w stowarzyszeniach i fundacjach.
Delegacja Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem na czele z współprzewodniczącym Rady, Jarosławem Olszewskim i przewodniczącym Zespołu ds. Ewaluacji procesu wzmacniania młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego Hubertem Taładajem przedstawiła stanowisko odnoszące się do postulatów zgłaszanych podczas posiedzeń zespołów problemowych Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Ponadto zaproponowano wprowadzenie nowych przepisów do ustawy o mieście stołecznym Warszawa oraz zapisy artykułu 5b w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, które wprowadzają zapis o możliwości powoływania Młodzieżowej Rady Dzielnicy i ujednolicają przepisy dotyczące funkcjonowania i powoływania do życia Młodzieżowych Sejmików Wojewódzkich i Młodzieżowych Rad Miast/Gmin. Przestawiono także propozycje wpisania do rejestrów w Biuletynie Informacji Publicznych (BIP) spisu Młodzieżowych Rad Miast/Gmin oraz Młodzieżowych Sejmików Wojewódzkich. Poruszono również kwestię mobilizacji młodych radnych i działaczy, wolontariuszy. Zaproponowano, by w przepisach znalazł się przepis o wydawaniu zaświadczeń o bycia członkiem np. Młodzieżowej Rady Miasta, dopiero po ukończeniu kadencji.