W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzi zdecydują o reformie Stypendium Prezesa Rady Ministrów

30.03.2021

We wtorek, 30 marca odbyła się konferencja prasowa, na której rząd ogłosił rozpoczęcie konsultacji reformy Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Do pierwszego etapu konsultacji zaproszeni zostali uczniowie z klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Pomysły można zgłaszać do 1 czerwca 2021. Autorki i autorzy najlepszych pomysłów zostaną nagrodzeni.

Młodzi zdecydują o reformie Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Głównym celem planowanej reformy jest większe docenienie działalności uczniów poza szkołą, oraz dopasowanie zasad przyznawania Stypendium do ich potrzeb i oczekiwań. Chodzi więc o to, aby Stypendium było dostępne dla większej liczby uczniów oraz aby konsekwentnie zwiększać rolę młodych ludzi w procesach decyzyjnych.

- Nic o Was bez Was. To jest właśnie motto rządu Prawa i Sprawiedliwości, rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Bardzo ważne jest to, że ta reforma Stypendium Prezesa Rady Ministrów powstanie na skutek konsultacji z samymi zainteresowanymi – powiedział Piotr Mazurek, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

 

Sam sposób przeprowadzenia tych konsultacji również był konsultowany z młodzieżą poprzez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która jest forum dialogu pomiędzy rządem, przedstawicielami kluczowych organizacji państwowych, samorządowych a środowiskami młodzieżowymi – podkreślił Minister Piotr Mazurek, który prowadzi aktualnie ogólnopolskie konsultacje rządowej strategii polityki młodzieżowej, w których również młodzi ludzi mają decydujący głos.

- W Centrum GovTech wierzymy w młode pokolenie i dajemy mu głos, aby wspólnie stworzyć  przyszłość, nie tylko cyfrową – podkreśliła Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Obecny tryb przyznawania Stypendium nie uwzględnia zmian społecznych, które zdeterminowały nowy sposób podejścia do rozwoju ucznia. Obecnie częściej zauważamy, że nie tylko wysoka średnia ocen ma znaczenie. Coraz więcej pracodawców poszukuje kandydatów, którzy czynnie rozwijają swoje pasje, działają w różnorodnych organizacjach i projektach czy tworzą własne inicjatywy.

- Chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. To bardzo wartościowe – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Konsultacje potrwają dwa miesiące, następnie odbędzie się analiza zgłoszonych koncepcji. Podczas drugiego etapu projektu, trwającego od  7 do 18 czerwca 2021, odbędzie się ogólnopolskie głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać głos na wybrany projekt Stypendium.

Organizatorem projektu jest Centrum GovTech we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem. Więcej informacji na temat konsultacji można znaleźć na stronie: www.gov.pl/stypendium

{"register":{"columns":[]}}