Projekt ustawy wzmacniającej młodzieżowe JST przyjęty przez komisje sejmowe!
25.03.2021
W czwartek, 25 marca, Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zdecydowaną większością głosów, w stosunku 53 z do 56, przyjęły rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa (druk nr 1014),a więc projekt ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy JST.
Jak podkreślił Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wniesiony przez niego projekt jest odpowiedzią na liczne głosy sygnalizowane przez organizacje młodzieżowe - Ustawa wzmacniająca młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego to nie jest projekt napisany w politycznych gabinetach. To projekt wypracowany w dialogu ze środowiskami młodzieżowymi – powiedział Minister.
Projekt ustawy wprowadza prawne ramy funkcjonowania młodzieżowych rad i sejmików na poziomie powiatów i województw oraz poprawia dotychczas istniejące przepisy o młodzieżowych radach gmin i jest efektem szeregu ogólnopolskich Konferencji Młodzieżowych Rad, prac Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rady działania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
W ramach konsultacji publicznych każde zainteresowano środowisko mogło zgłosić uwagi, przy czym aż do 259 organizacji społecznych wysłano bezpośrednie zaproszenie do konsultacji. 20 podmiotów wysłało łącznie 121 uwag, z których 63 uwzględniono.
Spośród proponowanych w projekcie zmian najważniejsze to ustawowe umocowanie możliwości powoływania młodzieżowych rad powiatów oraz młodzieżowych sejmików wojewódzkich, Uproszczenie zasad powoływania młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu, rozszerzenie kompetencji młodzieżowych rad oraz nadanie młodzieżowym radnym wpływu na to, kto będzie ich opiekunem. Projekt gwarantuje też wsparcie dla młodzieżowych rad i sejmików ze strony urzędów odpowiedniej JST.
Projekt uzyskał pozytywną opinię m.in. Rady Działalności Pożytku Publicznego, Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.