W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rok działalności Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

23.09.2021

23 września 2020 roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Piotra Mazurka na urząd Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. W czasie pierwszego roku działalności na tym stanowisku, pełnomocnik przeprowadził szereg działań w ramach realizacji zadań powierzonych mu przez premiera i Radę Ministrów.

Minister Piotr Mazurek i Minister Mateusz Morawiecki

W czasie pierwszego roku działalności na tym stanowisku, pełnomocnik przeprowadził szereg działań w ramach realizacji zadań powierzonych mu przez premiera i Radę Ministrów. Wśród najważniejszych z nich było m.in.:

  1. Przeprowadzenie 8 wojewódzkich konferencji konsultacyjnych Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia z udziałem ok. 10 tys. młodych uczestników, w czasie których wypracowano kilka tysięcy rekomendacji działań dla rządu.
  2. Przygotowanie w oparciu o dialog z interesariuszami, przeprowadzenie procesu legislacyjnego i doprowadzenie do przyjęcia wyczekiwanej przez młodzież ustawy, która na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego utworzyła instytucje silnych młodzieżowych rad z ustawowo zagwarantowanym katalogiem kompetencji.
  3. Wydanie poradnika dot. młodzieżowych rad przy JST, który kompleksowo wyjaśnia jak zakładać nowe młodzieżowe rady na mocy znowelizowanego prawa.
  4. Współpraca z Minister Olgą Semeniuk w zakresie programu "Polski Inkubator Rzemiosła" który m.in. wspiera edukację dualną młodzieży.
  5. Włączenie do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ponad 350 organizacji i środowisk młodzieżowych i obywatelskich z całej Polski, co przełożyło się na akces kilkunastu tysięcy wolontariuszy do akcji pomocy potrzebującym.
  6. Organizacja we współpracy z Pełnomocnik PRM ds. GovTech ogólnopolskich konsultacji Nowego Stypendium Prezesa Rady Ministrów, w których wzięło udział 2 tysiące młodych ludzi.
  7. Organizacja w ramach Światowego Forum Zarządzania Internetem ONZ (IGF) konferencji „Ethics in Technology & Internet” z udziałem ponad 8,5 tys. młodych z całego świata.
  8. Organizacja konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia” honorującego młodych angażujących się na rzecz dobra wspólnego oraz osoby i instytucje wspierające takie postawy wśród młodzieży.
  9. Kilkaset spotkań z organizacjami pozarządowymi, młodzieżowymi radami przy JST, ruchami obywatelskimi i inicjatywami społecznymi. Wspieranie szeregu inicjatyw oddolnych. Udział w dziesiątkach kongresów, konferencji i paneli dotyczących spraw młodzieżowych.
  10. Współpraca z właściwymi resortami i instytucjami w dziesiątkach spraw dotyczących młodzieży. Zaangażowanie w tematy wsparcia zdrowia psychicznego młodych, edukacji klimatycznej i ekologicznej, pozycji młodych na rynku pracy, wsparcia młodzieżowych NGO-sów, wzmacniania młodzieżowej współpracy międzynarodowej.
  11. Bieżąca współpraca z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem i wzmacnianie tego pierwszego w historii organu dialogu pomiędzy przedstawicielami władz publicznych a środowiskami młodzieżowymi.
     

Zachęcamy do zapoznania się z kompleksowym sprawozdaniem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej za rok 2020: https://www.gov.pl/web/pozytek/sprawozdanie-pelnomocnika-rzadu-ds-polityki-mlodziezowej-za-rok-2020

{"register":{"columns":[]}}