Ustawa wzmacniająca młodzieżowe rady przyjęta przez Senat bez poprawek
13.05.2021
W czwartek, 13 maja, Senat przyjął bez poprawek ustawę wzmacniającą rolę młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Dzięki wprowadzeniu wyczekiwanych przez środowiska młodzieżowe zmian młodzi radni będą mieć nie tylko kompetencje konsultacyjne i doradcze ale także zyskają inicjatywę uchwałodawczą w danym samorządzie. Inicjatorem projektu ustawy jest Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
Rządowa Ustawa o zmianie ustawy o ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie ustanawia możliwość powoływania młodzieżowych organów doradczych na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego a także znacząco umacnia pozycję młodzieżowych rad gmin.
Ułatwienie powoływania i funkcjonowania takich organów ma być szansą dla młodzieży na zdobycie doświadczeń w aktywności publicznej i społecznej. 20 kwietnia w Sejmie rządowy projekt ustawy został przyjęty zdecydowaną większością głosów. Dzięki przyjęciu ustawy przez Senat trafi ona teraz do Prezydenta Andrzeja Dudy.
- Dzięki ustawie wzmacniającej młodzieżowe rady Każdy samorząd w Polsce będzie mógł korzystać z energii i zaangażowania młodych ludzi. Młodzi Polacy zyskają możliwość włączenia się w życie publiczne na każdym poziome decyzyjnym. Wprowadzane zmiany to efekt konsekwentnie realizowanej polityki rządu zwiększającej udział młodych ludzi w życiu publicznym – powiedział Piotr Mazurek, współautor i wnioskodawca wprowadzanych zmian, działający z upoważnienia Premiera Mateusza Morawieckiego.
Znaczące ułatwienie powoływania i funkcjonowania rad i sejmików
Uproszczone zostały także zasady powoływania młodzieżowych organów doradczych na wszystkich szczeblach samorządu. Zgodnie z nowelą młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy.
Wniosek w sprawie ich powołania będzie musiał zostać rozpatrzony w ciągu 3 miesięcy od daty jego złożenia. Zapobiegnie to blokowaniu inicjatyw dotyczących powoływania młodzieżowych rad poprzez ciągłe niepoddawanie ich pod głosowanie.
Dodatkowe kompetencje i uprawnienia dla młodych radnych
Młodzieżowe rady zyskają także szereg nowych kompetencji m.in. w zakresie inicjowania procedowania uchwał przez organ stanowiący JST, opiniowania projektów dotyczących młodych mieszkańców, udziału w tworzeniu i monitorowaniu samorządowych i rządowych strategii polityki wobec młodzieży czy inicjowania własnych działań w tym zakresie.
Młodzieżowi radni zyskają wpływ na to, kto będzie ich opiekunem, o ile samorząd zdecyduje się powołać taką funkcję. Urząd odpowiedniej JST będzie zaś zobowiązany do pokrywania kosztów działań młodzieżowego ciała doradczego, a także zwrotu wydatków poniesionych przez radnego reprezentującego radę.
Sukces wspólnej pracy rządu, samorządów i środowisk młodzieżowych
Projekt ustawy powstał w wyniku współpracy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem – powołanego w 2019 roku pierwszego w historii organu dialogu pomiędzy najważniejszymi instytucjami państwowymi i samorządowymi a środowiskami młodzieżowymi
Projekt uzyskał pozytywną opinię m.in. Rady Działalności Pożytku Publicznego, Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W wyniku przeprowadzonych uzgodnień i konsultacji uwzględniono kilkadziesiąt poprawek zgłoszonych przez stronę samorządową oraz społeczną. Przyjęty projekt ustawy został zapowiedziany w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości w 2019 roku, przygotowanym pod auspicjami wicepremiera prof. Piotr Glińskiego.
Źródło: KPRM