Informacje dla podróżujących
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Niewielkie zagrożenie związane z przestępczością.
Władze miejscowe nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty TAK
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Dokument musi być ważny w czasie wjazdu do Austrii i wyjazdu z Austrii.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Przekroczenie granicy i pobyt w Austrii dla obywateli RP odbywa się bez wizy.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie ma innych, dodatkowych wymogów dotyczących wjazdu do Austrii.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Na podróż dziecka z osobą trzecią do Austrii nie jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych. Zaleca się jednak sporządzenie pisemnej zgody obydwojga rodziców, drugiego rodzica lub opiekuna prawnego (opiekunów prawnych) na wyjazd dziecka za granicę. Do zgody należy dołączyć kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię dokumentu tożsamości rodziców, drugiego rodzica lub opiekunów prawnych. W przypadku rozbieżności nazwisk zaleca się dołączenie kopii aktu małżeństwa. Szczegóły oraz wzory pełnomocnictwa dostępne na stronie rządowej oraz OEMTC.
- Zasady pobytu
- Polacy korzystają w Austrii z unijnego prawa swobody przemieszczania się i pobytu. W związku z tym pobyt do 90 dni możliwy jest bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków.
Każdy, kto przebywa w Austrii podlega ustawie meldunkowej (Meldegesetz) i powinien się zameldować / wymeldować w terminie 3 dni od wjazdu/wyjazdu.
- Do pobytu dłuższego niż 90 dni uprawnione są osoby, które:
- są zatrudnione w Austrii lub prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Austrii lub
- posiadają wystarczające środki finansowe na utrzymanie siebie i członków rodziny (ponad minimum egzystencjalnego), a także ubezpieczenie zdrowotne lub
- celem pobytu jest wykształcenie zawodowe – konieczne jest posiadanie wystarczających środków finansowych na utrzymanie siebie i członków rodziny oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
W terminie czterech miesięcy od przyjazdu do Austrii konieczne jest zgłoszenie pobytu organom pobytowym (Niederlassungsbehörde) właściwym ze względu na miejsce głównego zamieszkania (Landeshauptmann, Bezirkshauptmannschaft lub Magistrat). Po zgłoszeniu pobytu wydane zostaje na wniosek zaświadczenie o zameldowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej (Anmeldebescheinigung). Po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na wniosek można uzyskać poświadczenie pobytu stałego (Bescheinigung des Daueraufenthalts) Uwaga! Zgłoszenie meldunkowe w związku z zamieszkiwaniem pod konkretnym adresem nie jest tym samym, co zgłoszenie pobytu obywatela Unii Europejskiej.
- Prawo pobytu może zostać odebrane poprzez wydanie zakazu pobytu na terenie Austrii, nakazu opuszczenia kraju lub deportację. Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą zostać wydaleni z Austrii na podstawie decyzji administracyjnej, w przypadku naruszenia porządku i bezpieczeństwa publicznego, nieprzedłożenia poświadczenia prawa pobytowego lub jeśli przesłanki upoważniające do uzyskania prawa pobytowego nie istnieją lub ustały. O zakończeniu prawa pobytu decyduje Bundesamt für Fremndenwesen und Asyl.
Podstawa prawna:
Ubezpieczenie
Jeżeli jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w sytuacjach nagłych możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej – więcej informacji.
Przede wyjazdem do Austrii zwróć się do NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – więcej informacji.
Pamiętaj, że karta EKUZ pozwala na rozliczenie tylko niektóre zabiegów medycznych. Jeśli jedziesz do Austrii na narty lub zamierzasz uprawiać wspinaczkę wykup dodatkowe ubezpieczenie.
Zdrowie
Wizyta u internisty (bez aktualnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ) kosztuje od 60 do 200 EUR. Cena jednej doby szpitalnej wynosi od 800 do 2000 EUR (na oddziałach intensywnej opieki medycznej może być wyższa). Poziom opieki medycznej jest wysoki.
Informacje dla kierowców
Na terenie Austrii możesz kierować pojazdami korzystając z polskiego prawa jazdy.
Jeżeli masz polskie prawo jazdy, ale nie ukończyłeś 18. roku życia, nie możesz prowadzić pojazdów na terenie Austrii.
Przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu są płatne, należy wykupić winietę. Winieta może mieć formą elektroniczną lub naklejki na szybę samochodu.
Winietę w formie elektronicznej można wykupić bezpośrednio od administratora autostrad – kup tutaj. Należy to zrobić najpóźniej 18 dni przed planowaną podróżą.
Winietę w formie naklejki można kupić w Austrii na stacji benzynowej, w Polsce w stacjach PZM. Winieta musi być przyklejona w widocznym miejscu na przedniej szybie samochodu, najlepiej w lewym górnym rogu lub pod lusterkiem wstecznym. Winieta nie może być uszkodzona.
Ceny winiet w 2023 roku:
- dla pojazdów jednośladowych (kategoria A): roczna 38,20 EUR, dwumiesięczna 14,50 EUR, dziesięciodniowa 5,80 EUR,
- dla samochodów do 3,5 t (kategoria B): roczna 96,40 EUR, dwumiesięczna 29,00 EUR, dziesięciodniowa 9,90 EUR.
Za brak winiety naliczana jest jednorazowa opłata karna w wysokości 120 euro (65 euro dla motocyklistów). Nienaklejenie winiety na szybę, a tylko umieszczenie jej za szybą, grozi mandatem.
Na wybranych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują dodatkowe opłaty za przejazd, np. tunelem – więcej informacji. Płatne odcinki dróg znajdują się na autostradach: A 9 Pyhrn, A 10 Tauern, A 11 Karawanken, A 13 Brenner i drodze ekspresowej S 16 Arlberg. Opłatę odcinkową można uiścić w punkcie poboru opłaty na drodze lub w formie elektronicznej bezpośrednio u administratora autostrad – kup tutaj.
Samochód musi być sprawny technicznie, kierowca musi posiadać apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową, którą musi bezwzględnie założyć przy opuszczaniu pojazdu na poboczu drogi.
Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty, zatrzymanie tablic rejestracyjnych lub nawet samochodu.
Za przekroczenie prędkości oraz niezapięcie pasów bezpieczeństwa wszystkich pasażerów grożą wysokie kary.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi uzależniana jest od kategorii prawa jazdy i okresu jego posiadania – więcej informacji. W związku z tym maksymalna dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi od 0,1 do 0,49 promila. Kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu wahają się od 300 euro do 5.900 euro – więcej informacji.
Podczas prowadzenia samochodu możesz rozmawiać przez telefon komórkowy tylko przez zestaw głośnomówiący.
Od 1 listopada do 15 kwietnia samochody osobowe i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t muszą mieć opony zimowe na wszystkich kołach lub łańcuchy na kołach napędowych. Łańcuchy mogą zastępować opony zimowe tylko podczas jazdy po śniegu.
Obowiązuje ogólny zakaz jazdy dla samochodów ciężarowych:
- w nocy od godz. 22:00 do 05:00 – więcej informacji
- w weekendy od soboty godz. 15:00 do niedzieli godz. 22:00 – więcej informacji
- w dni świąteczne od 00:00 do 22:00 – więcej informacji
Jeżeli nie mieszkasz w Austrii, to musisz zapłacić za mandat na miejscu. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, policja może zająć Twoje rzeczy. Otrzymasz wtedy pokwitowanie. Policjant musi Cię również poinformować, w jaki sposób możesz odzyskać zabezpieczonej rzeczy.
Służby graniczne mają takie same uprawnienia jak policja. Mogą nakładać mandaty, zatrzymywać prawa jazdy oraz zatrzymywać osoby.
Wiedeńska policja i straż miejska nie uznają polskich kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Jeśli otrzymasz mandat za parkowanie, mimo że wyłożyłeś ważną polską kartę parkingową, sugerujemy, abyś odwołał się do organu, który wystawił mandat. Władze austriackie sugerują też, że warto nawiązać osobisty kontakt z właściwą jednostką policji (Landespolizeidirektion Wien - Parkraumueberwachungsgruppe, Mariahilfer Guertel 20, 3. Stock, Zi. 3.16). W jednostce karta parkingowa zostanie zbadana i kierowca otrzyma zaświadczenie potwierdzające jej autentyczność (do wyłożenia za szybą samochodu).
Cło
Obowiązują ograniczenia wwozu tylko określonych towarów.
- papierosy – 200 szt.,
- cygaretki – 400 szt.,
- cygara – 200 szt.,
- tytoń – 1 kg,
- spirytus – 10 l,
- wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto) – 20 l,
- wino – 90 l (w tym maksymalnie 60 l wina musującego),
- piwo –110 l.
Towary te można przeznaczyć na prezenty, nie wolno ich sprzedawać.
Przydatne informacje
- ogólny numer ratunkowy – (+43) 112
- policja – (+43) 133
- straż pożarna – (+43) 122
- pogotowie ratunkowe (+43) 144
- pomocy medyczna w Wiedniu – (+43) 141
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.