W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Minister Edukacji Barbary Nowackiej z Roxaną Mînzatu, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej ds. praw socjalnych i umiejętności, wysokiej jakości miejsc pracy i gotowości

20.01.2025

Na tle flag Polski i UE minister Barbara Nowacka wita się Komisarz Roxaną Minzatu, panie podają sobie prawe ręce.

20 stycznia 2025 r. Minister Edukacji Barbara Nowacka przyjęła Roxanę Mînzatu, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej ds. praw socjalnych i umiejętności, wysokiej jakości miejsc pracy i gotowości. Głównymi tematami spotkania była europejska współpraca w zakresie edukacji oraz nieformalne spotkanie ministrów edukacji państw członkowskich UE w Warszawie, 21-22 stycznia 2025 r.

Podkreślając kluczowe znaczenie edukacji dla rozwoju indywidualnego oraz spójności społecznej i konkurencyjności Unii, Minister Nowacka przedstawiła kierunki prac polskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie roku, w szczególności dalszy rozwój Europejskiego Obszaru Edukacji, zainicjowanie dyskusji nad przyszłością programu Erasmus+ w kolejnej perspektywie finansowej oraz podjęcie tematu edukacji włączającej i roli nauczycieli. Zadeklarowała gotowość współpracy z Komisją Europejską w świetle programu Komisji na kadencję 2024-2029. 

Wiceprzewodnicząca KE Roxana Mînzatu zwróciła uwagę na wielowymiarową rolę edukacji oraz intencję Komisji Europejskiej dalszego wspierania i rozwijania współpracy w tej dziedzinie.  Wstępnie przybliżyła założenia inicjatywy Union of Skills (komunikat Komisji w tej sprawie zostanie ogłoszony na początku marca), skoncentrowanej na inwestycjach, kształceniu dorosłych i uczeniu się przez całe życie, kształceniu i szkoleniu zawodowym, zatrzymywaniu i uznawaniu umiejętności oraz analizie sytuacji w zakresie umiejętności. Zaakcentowała także konieczność dalszych działań na rzecz rozwoju umiejętności podstawowych i cyfrowych oraz kreatywności, jak również znaczenie edukacji na rzecz promocji wartości traktatowych oraz zwiększenia konkurencyjności Europy.

Ważnym tematem rozmowy była kwestia przygotowania młodych ludzi do współczesnych i przyszłych wyzwań i zagrożeń.

Wiceprzewodnicząca Mînzatu poinformowała również o decyzji Komisji w sprawie wsparcia kształcenia uczniów ukraińskich w Polsce.

W związku z oczekiwaniami młodych ludzi wobec Unii Europejskiej, a także w kontekście zjawiska dezinformacji, Katarzyna Smyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, podkreśliła znaczenie funkcjonowania w Polsce Szkolnych Klubów Europejskich, które stanowią forum do rzetelnej debaty na temat miejsca Polski w UE.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}