Spotkanie Minister Edukacji Barbary Nowackiej z Roxaną Mînzatu, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej ds. praw socjalnych i umiejętności, wysokiej jakości miejsc pracy i gotowości
20.01.2025
20 stycznia 2025 r. Minister Edukacji Barbara Nowacka przyjęła Roxanę Mînzatu, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej ds. praw socjalnych i umiejętności, wysokiej jakości miejsc pracy i gotowości. Głównymi tematami spotkania była europejska współpraca w zakresie edukacji oraz nieformalne spotkanie ministrów edukacji państw członkowskich UE w Warszawie, 21-22 stycznia 2025 r.
Podkreślając kluczowe znaczenie edukacji dla rozwoju indywidualnego oraz spójności społecznej i konkurencyjności Unii, Minister Nowacka przedstawiła kierunki prac polskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie roku, w szczególności dalszy rozwój Europejskiego Obszaru Edukacji, zainicjowanie dyskusji nad przyszłością programu Erasmus+ w kolejnej perspektywie finansowej oraz podjęcie tematu edukacji włączającej i roli nauczycieli. Zadeklarowała gotowość współpracy z Komisją Europejską w świetle programu Komisji na kadencję 2024-2029.
Wiceprzewodnicząca KE Roxana Mînzatu zwróciła uwagę na wielowymiarową rolę edukacji oraz intencję Komisji Europejskiej dalszego wspierania i rozwijania współpracy w tej dziedzinie. Wstępnie przybliżyła założenia inicjatywy Union of Skills (komunikat Komisji w tej sprawie zostanie ogłoszony na początku marca), skoncentrowanej na inwestycjach, kształceniu dorosłych i uczeniu się przez całe życie, kształceniu i szkoleniu zawodowym, zatrzymywaniu i uznawaniu umiejętności oraz analizie sytuacji w zakresie umiejętności. Zaakcentowała także konieczność dalszych działań na rzecz rozwoju umiejętności podstawowych i cyfrowych oraz kreatywności, jak również znaczenie edukacji na rzecz promocji wartości traktatowych oraz zwiększenia konkurencyjności Europy.
Ważnym tematem rozmowy była kwestia przygotowania młodych ludzi do współczesnych i przyszłych wyzwań i zagrożeń.
Wiceprzewodnicząca Mînzatu poinformowała również o decyzji Komisji w sprawie wsparcia kształcenia uczniów ukraińskich w Polsce.
W związku z oczekiwaniami młodych ludzi wobec Unii Europejskiej, a także w kontekście zjawiska dezinformacji, Katarzyna Smyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, podkreśliła znaczenie funkcjonowania w Polsce Szkolnych Klubów Europejskich, które stanowią forum do rzetelnej debaty na temat miejsca Polski w UE.