Μαθήματα πολωνικής γλώσσας στη Θεσσαλονίκη
01.12.2021
Συνεχίζονται τα μαθήματα πολωνικής γλώσσας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Κέντρο Πολωνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Adam Mickiewicz στο Πόζναν.
Ο κύκλος των μαθημάτων αποτελεί μέρος του προγράμματος "Προώθηση της πολωνικής γλώσσας" της Εθνικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών NAWA. Η Πρεσβεία της Πολωνίας στην Αθήνα υποστηρίζει αυτήν την πρωτοβουλία.
Φέτος, οι φοιτητές του μεγαλύτερου ελληνικού πανεπιστημίου μπορούν να μάθουν πολωνικά σε τρεις ομάδες: δύο αρχάριων και μία πιο προχωρημένων. Τα μαθήματα διεξάγονται με υβριδική μέθοδο διδασκαλίας: σε μεγάλο βαθμό διαδικτυακά, με μηνιαίο διάλειμμα σε κάθε εξάμηνο για την παραμονή της διδάσκουσας στο συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο και την παραδοσιακή διδασκαλία. Η μεταβλητή μορφή είναι ελκυστική: η επικοινωνία με την πολωνική γλώσσα σε καθημερινή βάση είναι ένα είδος ανταμοιβής για όσους έχουν πραγματικά κίνητρα. Και δεν λείπουν εκείνοι από την Θεσσαλονίκη, γεγονός που αποδεικνύει ότι η Πολωνία παραμένει ένας ενδιαφέρον επιστημονικός και τουριστικός προορισμός.
Εδώ μπορείτε να παρακολουθήσετε το τελευταίο σχετικό ρεπορτάζ που προβλήθηκε στο TVP Polonia 24: