Kto zaprojektuje nowe połączenie S52 z drogami w Grodźcu?
23.10.2023
Kolejny krok za nami. Ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie projektanta węzła wykorzystującego obecny wiadukt nad drogą ekspresową. Dzięki realizacji tej inwestycji powstanie nowe połączenie zapewniające pełną komunikację obu stron S52.
24 lipca br. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Program Inwestycji umożliwiający realizację połączenia istniejącego układu dróg w Grodźcu z drogą ekspresową S52. Budowa zjazdu i wjazdu w tym miejscu stanowić będzie uzupełnienie istniejącego zjazdu w Świętoszówce, zlokalizowanego około 800 m dalej po stronie południowej.
Nowe połączenie pozwoli w przyszłości rozładować duże natężenie ruchu na węźle Jasienica, na którym obecnie średni dobowy ruch wynosi ponad 41 tys. poj./dobę. Powoduje to okresowe zatory oraz ustawianie się kolejki pojazdów na zjedzie z drogi ekspresowej.
Budowa zjazdu odciąży również istniejący układ dróg lokalnych, gdzie wąskie ulice oraz zwarta zabudowa powodują okresowe spiętrzenia ruchu. W ramach inwestycji planuje się także budowę urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w celu ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją oświetlenia drogowego, a co za tym idzie – poprawy środowiska naturalnego.
Lokalizacja
Inwestycja zlokalizowana będzie w Grodźcu w gminie Jasienica w rejonie przejścia górą nad S52 drogi powiatowej, która łączy się po stronie południowej z dawnym przebiegiem DK1. Dalej po północnej stronie z układem dróg lokalnych, stanowiącym między innymi dojazd do dworca PKP. Dawny przebieg DK1 to obecnie ciąg drogi wojewódzkiej nr 944 biegnącej od Bielska-Białej do węzła Krasna w ciągu S52 przed Cieszynem.
Zakres Zamówienia
Oprócz opracowania dokumentacji projektowej wykonawca będzie wspierał GDDKiA na etapie przetargu na roboty budowlane oraz udzielał wyjaśnienia i odpowiedzi oferentom. Będzie pełnił nadzór autorski w czasie realizacji robót wykonywanych na podstawie sporządzonej dokumentacji projektowej.
Wymagania projektowe
Projektant zaprojektuje budowę węzła drogowego częściowo bezkolizyjnego (typu WB) wraz z niezbędną infrastrukturą zapewniającego skomunikowanie drogi powiatowej z drogą ekspresową. Część drogowa będzie obejmowała w szczególności budowę pasa włączenia na drogę ekspresową na relacji Grodziec – Cieszyn, pasa wyłączenia z drogi ekspresowej na relacji Bielsko-Biała – Grodziec, budowę łącznicy wjazdowej i wyjazdowej oraz skrzyżowania na drodze powiatowej. Zaprojektowane lub przebudowane zostanie także oświetlenie drogowe – w tym zlokalizowanego na jezdni prawej drogi ekspresowej w rejonie skrzyżowania S52 z drogą wojewódzką nr 944 (ul. Cieszyńska), poprzez wymianę istniejących słupów i opraw oświetleniowych wraz z dostosowaniem oświetlenia do aktualnych przepisów prawa. Projekt obejmie również budowę odnawialnych źródeł energii w celu ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją oświetlenia drogowego oraz ochrony środowiska naturalnego wraz z ich magazynowaniem. Zaprojektowane zostaną także elementy ochrony środowiska, wynikające z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Lata realizacji
Przygotowanie inwestycji w formule Buduj zaplanowano na lata 2024 – 2025, a jej realizację w 2026 i 2027 roku.
Przetarg
Dokumentacja postępowania przetargowego dostępna jest na naszej platformie zakupowej.
Źródło finansowania
Inwestycja jest przewidziana do finansowania ze środków budżetowych państwa, będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.