W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłosiliśmy przetarg na dokumentację dla rozbudowy S1

07.12.2021

Szukamy projektanta rozbudowy kolejnego odcinka istniejącej drogi ekspresowej S1. Tym razem chodzi o fragment o długości ok. 2,7 km zaczynający się od węzła Jęzor w Sosnowcu, a kończący się przed węzłem Brzęczkowice w Mysłowicach. To kontynuacja przebudowy dawnej wschodniej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Zdjęcie lotnicze dwujezdniowej drogi krajowej. Na jezdni widocznej samochody osobowe i ciężarowe poruszające się po drodze. Drogę pod kątem prostym przecina niewielki ciek.

Lokalizacja inwestycji

Inwestycja znajduje się we wschodniej części województwa śląskiego, na terenie miast na prawach powiatu Sosnowiec, Mysłowice oraz Jaworzno w ciągu istniejącej drogi ekspresowej S1. 

Cel 

Podstawowe cele inwestycji to dostosowanie parametrów geometrycznych istniejącej drogi do parametrów technicznych drogi ekspresowej, a konstrukcji nawierzchni drogi i obiektów mostowych do nośności 11,5 t/oś. Dzięki budowie nowych i przebudowie istniejących ekranów akustycznych zmniejszy się uciążliwość wywołana hałasem od ruchu drogowego. Realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego, podniesienia komfortu podróży i poprawy warunków środowiskowych. 

Najważniejsze wymagania dla projektowanych obiektów i urządzeń  

Należy zaprojektować przebudowę drogi ekspresowej S1 przy spełnieniu następujących wymagań minimalnych: 

  • klasa techniczna drogi - S, 
  • prędkość projektowa - zgodnie z obowiązującymi przepisami, 
  • przekroje poprzeczne - 2 x 3 pasy ruchu, 
  • szerokość pasa ruchu - 3,50 m, 
  • szerokość pasa awaryjnego - 2,50 m, 
  • szerokość pobocza gruntowego - 0,75 m lub więcej, jeżeli wynika to z warunków usytuowania urządzeń BRD lub ochrony środowiska, 
  • skrajnia drogi - nie mniejsza niż 4,70 m, 
  • dopuszczalne obciążenia nawierzchni - 11,5 t/oś, 
  • kategoria ruchu - KR7. 

Termin realizacji zamówienia

Wymagamy, aby dokumentacja została zrealizowana do 16 miesięcy od daty podpisania umowy. Obowiązkiem wykonawcy będzie również wsparcie GDDKiA na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom oraz pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót budowlanych. 

Kryteria wyboru oraz termin składania ofert 

Kryterium oceny ofert stanowi cena (60 proc.) oraz doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia (40 proc.). Otwarcie ofert wyznaczono na 17 stycznia 2022 r. Dokumentacja postępowania przetargowego dostępna jest na platformie zakupowej: https://gddkia.eb2b.com.pl. 

Źródło finansowania   

Zamówienie jest przewidziane do finansowania ze środków będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

{"register":{"columns":[]}}