Wybudujemy chodniki w Turzy Śląskiej i Gorzycach
30.05.2023
Budowa nowych odcinków chodnika wzdłuż DK78, o łącznej długości ponad kilometra, połączy istniejące w jeden nieprzerwany ciągi pieszy. Pozwoli to na bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się pieszych. To kolejna inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo ruchu na drogach krajowych realizowana dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024.
Najkorzystniejszą ofertę, spośród ośmiu złożonych, zaoferowała firma Primost Południe z Będzina. Realizację tej inwestycji wyceniła na 7,7 miliona złotych. Jeśli od wyboru nie wpłyną odwołania do końca maja, do podpisania umowy powinno dojść w czerwcu br. Wykonawca zaoferował realizację w ciągu 36 tygodni (skrócił o cztery tygodnie) od daty podpisania umowy. Jeśli do podpisania umowy doszłoby w czerwcu, termin zakończenia inwestycji przypadałby na marzec 2024 roku.
Zakres inwestycji
W Turzy Śląskiej nowy chodnik powstanie na odcinku od ulicy Dalków do zjazdu przy ulicy Bogumińskiej. Tutaj po zachodniej stronie DK78, w rejonie boiska, powstanie mur oporowy o łącznej długości 331 m. W Gorzycach wybudujemy chodnik wzdłuż jezdni, po wschodniej stronie DK78. Tam też ułatwimy przekraczanie rzeki Leśnica, budując nową kładkę. Przebudujemy także indywidualne zjazdy, wybudujemy lub przebudujemy odwodnienie, a tam, gdzie zajdzie potrzeba, przebudujemy infrastrukturę techniczną.
Cel - poprawa bezpieczeństwa pieszych
Poza jezdnią, do jednych z najbardziej niebezpiecznych miejsc pod względem liczby wypadków należą pobocza i przejścia dla pieszych. Rozdzielnie przestrzeni dla pojazdów i pieszych zimniejszy zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ta przebudowa zapewni wyższą ochronę wszystkim uczestnikom ruchu i podniesie bezpieczeństwo ruchu drogowego w szczególności niechronionym jego użytkownikom - pieszym.
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej
Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Celami szczegółowymi są ochrona uczestników ruchu oraz zapewnienie infrastruktury drogowej, mającej wpływ na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez redukcję liczby wypadków i ich ofiar. Realizacja zadań w ramach Programu umożliwi eliminację realnych i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w połączeniu z zadaniami realizowanymi w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (RPBDK), pozwoli docelowo na zmniejszenie liczby odcinków niebezpiecznych. Program wskazuje źródła finansowania oraz określa zakres rzeczowy zadań przewidywanych do realizacji. Jest spójny ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku oraz komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach RPBDK.
Źródło finansowania
Inwestycja jest przewidziana do finansowania ze środków budżetowych będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.