W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy chętnych do wykonania Generalnego Pomiaru Ruchu w 2025 r.

17.07.2024

Siedem ofert wpłynęło w przetargu na wykonanie pomiarów ruchu w województwie śląskim, który podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza obejmuje wykonanie pomiarów na 123 odcinkach na terenie działania Rejonów w Zabrzu, w Pszczynie i Wysokim Brzegu. W drugiej części pomiary zostaną wykonane na 67 odcinkach na terenie działania Rejonów w Lublińcu, Częstochowie i Zawierciu.

Widok z lotu ptaka na miasto w trakcie zmierzchu, ukazujący złożoną sieć oświetlonych dróg i autostrad. Światła tworzą żywy kontrast z ciemniejącym niebem, podkreślając ruch uliczny i złożoność krajobrazu miejskiego. Ten obraz jest interesujący, ponieważ pokazuje infrastrukturę i organizację systemu transportu miejskiego oraz perspektywę aktywności ludzkiej w okresie przejścia między dniem a nocą.

Na sfinansowanie całości zamówienia zamierzamy przeznaczyć ponad 3 miliony złotych. Pierwszą część najtaniej wyceniło konsorcjum firm z Krakowa, VIA VISTULA oraz International Management Services Spółka, oferując wykonanie zadania za blisko 1,95 mln zł. Dla drugiej części najtańszą ofertę złożyła firma Ewimap z Warszawy, oferując wykonanie zadania za ponad 572 tys. zł. Teraz nastąpi badanie i ocena ofert złożonych w tym postępowaniu. 

W oku kamer i sztucznej inteligencji

W oku kamer i sztucznej inteligencji 

Generalne Pomiary Ruchu prowadzone są na drogach krajowych cyklicznie, w okresach 5-letnich i dostarczają najważniejszych informacji o ruchu drogowym. Wyniki GPR stanowią podstawę wszelkich działań o charakterze planistycznym, projektowym i strategicznym w odniesieniu do sieci drogowej, na poziomie krajowym. Wykorzystywane są również w pracach związanych z zarządzaniem ruchem, analizach środowiskowych, ekonomicznych oraz przy tworzeniu statystyk transportowych.  

Przyszłoroczny pomiar zostanie przeprowadzony zgodnie z Wytycznymi organizacji i przeprowadzenia GPR 2025 na drogach krajowych. Formuła GPR 2025 na drogach krajowych zakłada, oprócz pomiarów automatycznych, wykonanie pomiarów metodą wideorejestracji w specjalnie wybranych kilku dniach w ciągu całego roku. Warto podkreślić, że w pomiarach metodą wideorejestracji dopuszczalne jest stosowanie metod rozpoznania obrazu z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji, przy zachowaniu wymaganego poziomu dokładności rozpoznania i klasyfikacji sylwetek pojazdów. Więcej informacji na temat GPR 2025 można znaleźć na stronie internetowej. 

Kto opracuje wyniki GPR 2025?

4 lipca podpisaliśmy umowę z firmą Heller Consult, która będzie podmiotem opracowującym wyniki pomiaru w skali całego kraju. Wykonawca, we współpracy z GDDKiA, będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowanie dedykowanych narzędzi informatycznych wspomagających realizację pomiaru, przetwarzanie i weryfikację zebranych wyników oraz przygotowanie opracowań analitycznych dla całego kraju.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}