W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Generalny Pomiar Ruchu 2025 czas zacząć

20.01.2024

Rozpoczyna się Generalny Pomiar Ruchu 2025. Wielkie liczenie pojazdów na drogach krajowych i wojewódzkich odbywać się będzie w wyznaczonych dniach i przedziałach godzinowych przez cały rok. Wyniki pomiarów poznamy w przyszłym roku.

Generalny Pomiar Ruchu - przy jednej jezdni drogi dwujezdniowej niebieska tabliczka z cyfrowym oznaczeniem punktu pomiarowego i napisem "pomiar ruchu". Wzdłuż jezdni bariery ochronne i ekrany akustyczne po zewnętrznej stronie.

23 stycznia jest pierwszym dniem Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Od godziny 6 do 22 pojazdy rejestrowane będą przez zamontowane specjalnie na tę okazję kamery. W województwie świętokrzyskim na samej sieci dróg krajowych wyznaczonych zostało 95 punktów pomiarowych. Na podstawie nagrań z kamer liczone będą różne kategorie pojazdów. Pomiary pozwolą między innymi na określenie średniego dobowego natężenia ruchu na poszczególnych odcinkach i skali zmian natężenia ruchu w stosunku do poprzedniego GPR (2020/2021). W wybranych dniach (tych samych w całym kraju) wykonywane będą pomiary dzienne i nocne. 

W ubiegłorocznym przetargu wyłonionych zostało dwóch wykonawców, którzy dokonają w pełni zautomatyzowanych pomiarów na terenie pięciu rejonów kieleckiego Oddziału GDDKiA. Pomiary i obliczenia kontrolować będą pracownicy GDDKiA. 

Pomiar co pięć lat

GPR wykonywany jest raz na 5 lat w całej Polsce. Ostatni przeprowadzany był w 2020 r. i wyjątkowo, ze względu na pandemię, także w 2021 r. W woj. świętokrzyskim pojazdy liczone były po raz pierwszy automatycznie, na podstawie nagrań z kamer. Za montaż i obsługę kamer odpowiadały firmy wyłonione w przetargu na przeprowadzenie GPR. Pomiar ma wykazać średnie natężenie ruchu pojazdów na dobę z uwzględnieniem kategorii pojazdów oraz okresów w ciągu roku czy w ciągu doby. W wybranych, tych samych w całym kraju dniach wykonywane będą pomiary dzienne i nocne. To wszystko posłuży do obserwacji i prognozowania wzrostu natężenia ruchu. Wnioski z pomiaru są pomocne na przykład w planowaniu działań na sieci drogowej. 

Tak było w 2020 i 2021 roku

W woj. świętokrzyskim średnie roczne natężenie ruchu obliczone w ramach GPR 2020/2021 to 10 353 pojazdów na dobę (wzrost o 17 proc. w stosunku do poprzedniego GPR).  GPR wykazał wówczas, że już po raz drugi największe natężenie ruchu w woj. świętokrzyskim jest na miejskim odcinku S74 Kielce – Cedzyna (średnio 33 895 pojazdów na dobę). Natomiast po raz pierwszy na czterech świętokrzyskich odcinkach drogi ekspresowej S7 średnie roczne natężenie ruchu przekroczyło pułap 30 tysięcy pojazdów na dobę. Na jednym z odcinków obwodnicy Kielc (między węzłami Kielce Północ a Kielce Zachód) odnotowaliśmy wtedy rekordowy, bo blisko 80-procentowy wzrost natężenia ruchu w stosunku do pomiaru z 2015 r. 

Kolejne świętokrzyskie rekordy padły na S7, która od 2020 r. ma pełne parametry trasy ekspresowej na całej długości w granicach województwa. W 2015 r. średnie natężenie ruchu na większości odcinków świętokrzyskiej „siódemki” sięgało kilkunastu tysięcy pojazdów na dobę, a między Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną wyniosło aż 20 tys. Pięć lat później na czterech odcinkach S7 średnie roczne natężenie ruchu przekroczyło 30 tys., a na większości pozostałych – 20 tys. pojazdów na dobę.  

Odcinki o największym średnim natężeniu ruchu w latach 2020/2021 w regionie to: 

  • S74 Kielce – Cedzyna  -  33 895 pojazdów na dobę 

  • S7 węzeł Kielce Północ - 33 100 pojazdów na dobę, 

  • S7 węzeł Skarżysko-Kamienna Południe - węzeł Suchedniów - 32 500 pojazdów na dobę, 

  • S7 węzeł Suchedniów - węzeł Kielce Północ - 30 535 pojazdów na dobę, 

  • S7 Skarżysko-Kamienna – 30 286 pojazdów na dobę. 

Średnie natężenie ruchu między 20 a 30 tys. pojazdów na dobę odnotowano na 15 odcinkach świętokrzyskich dróg. Dotyczy to wszystkich (poza wyżej wymienionymi) odcinków drogi ekspresowej S7 od granicy z woj. mazowieckim do Jędrzejowa. Pomiar wykazał także takie natężenie ruchu m.in. na:   

  • DK74 Miedziana Góra - Kielce Zachód - 25 852 pojazdów na dobę,  

  • DK77 Sandomierz - 25 097 pojazdów na dobę,  

  • DK73 Morawica - 22 246 pojazdów na dobę,  

  • DK9 Ostrowiec Świętokrzyski - 22 081 pojazdów na dobę.   

To pokazuje jak ważne są realizowane i planowane przez GDDKiA inwestycje: obwodnica Morawicy, obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego, budowa mostu w Sandomierzu, odcinek S74 Mniów – Kielce. 

A jak będzie w tym roku? Przekonamy się po zakończeniu i podsumowaniu GPR 2025.  

Szczegółowe informacje na temat Generalnego Pomiaru Ruchu można znaleźć na stronie internetowej GDDKiA oraz w naszym komunikacie na stronie głównej

{"register":{"columns":[]}}