W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co to są brewki?

12.07.2023

Ilekroć do ruchu oddawany jest nowy odcinek drogi niczym bumerang powraca temat urządzeń o nazwie brewki. Cóż to są owe brewki? To bardzo ważny element drogi funkcjonujący w początkowej fazie jej użytkowania, służący odprowadzaniu wód opadowych bezpośrednio na dno rowów odwadniających.

Brewki 1

Jak działają brewki i dlaczego są tak ważne?

Brewki to tymczasowe zabezpieczenia, zbliżone wyglądem do krawężników, zbudowane przy krawędzi jezdni z betonu o bardzo niskich parametrach, aby można było go bez trudu usunąć  
w odpowiednim czasie. Należy podkreślić raz jeszcze, że jest to element tymczasowy, wykonywany zarówno na nowych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych czy też na drogach niższej klasy. Zadaniem brewek jest zatrzymywanie wody opadowej, szczególnie podczas ulew i nawałnic, aby nie spływała z jezdni po skarpie rozmywając ją. 
W brewkach - co kilkanaście, kilkadziesiąt metrów - umieszczone są elastyczne rury, zazwyczaj w kolorze żółtym, którymi woda spływa bezpośrednio na dno rowu odwadniającego. Ten prosty mechanizm chroni skarpę przed rozmywaniem. 

Kiedy demontuje się brewki

Czas funkcjonowania brewek (dość krótki) uzależniony jest ściśle od tego, jak szybko na poboczach, skarpach, rowach odwadniających pojawi się trawa. To właśnie ta niepozorna roślina pełni funkcję umacniającą skarpy i pobocza. Kiedy system korzeniowy jest dostatecznie silnie rozwinięty, na tyle, aby woda spływająca z jezdni, nawet podczas nawałnicy nie uszkodziła skarp, rola brewek się kończy i można je wówczas rozebrać. Niska trwałość betonu z jakiego są wykonane, pozwala to uczynić bez szkody dla nowej nawierzchni i oznakowania poziomego. Zatem brewki, choć bardzo wątpliwe od strony estetycznej, pełnią niesłychanie ważną funkcję ochronną. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}