W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwają prace przygotowawcze dla dróg ekspresowych S12 i S74 w woj. łódzkim

08.02.2023

Jesteśmy w trakcie uzyskiwania decyzji środowiskowej dla dróg ekspresowych S12 i S74 na terenie województwa łódzkiego. W 2022 roku podpisaliśmy umowę na uzupełnienie dokumentacji w raporcie środowiskowym, która ma być gotowa wiosną przyszłego roku. Droga S12 będzie się łączyła na południe od Piotrkowa Trybunalskiego z autostradą A1 i pobiegnie przez Sulejów i Opoczno w kierunku Radomia, zaś droga S74 połączy się z S12 w sąsiedztwie Opoczna i poprowadzi przez woj. świętokrzyskie na Podkarpacie.

S12-74_woj_łódzkie

Konsultacje społeczne

Wykonane zostało już Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Konsultacje społeczne prowadzone były łącznie w dziesięciu gminach, przez teren których będą przebiegały S12 i S74. 

W związku z koniecznością uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko, w październiku minionego roku podpisana została umowa z wykonawcą na przeprowadzanie niezbędnych prac w terenie i stworzenie na tej podstawie stosownych dokumentów.  

Pogoda sprzyja obserwacji zwierząt

U schyłku minionego roku w terenie ruszyła inwentaryzacja ssaków i ptaków. Jej realizacji sprzyjała korzystna aura. Pokrywa śnieżna znacznie ułatwiła stwierdzenie obecności wilków w tej okolicy - bardzo ważnych w ekosystemie drapieżników, których kilka lat temu jeszcze tu nie było.  Jeśli chodzi o gatunki wymagające budowy dużych przejść dla zwierząt, potwierdzono występowanie łosi oraz jeleni. Jednocześnie w wytypowanych miejscach w terenie umieszczono fotopułapki, które rejestrują migrujące zwierzęta.  

Równolegle inwentaryzowane są ptaki drapieżne. W tym przypadku wyniki znane będą w II kwartale br. Z początkiem wiosny rozpocznie się inwentaryzacja, budzących się po zimowej hibernacji płazów. W pierwszej kolejności będą to ropuchy szare, które jako pierwsze opuszczają miejsca zimowego spoczynku. W dalszej kolejności inwentaryzacja obejmie żaby brunatne i pozostałe gatunki. Na podstawie tych obserwacji wyznaczone zostaną szlaki wiosennych migracji płazów oraz ich miejsc rozrodu.  

Kolejne działania

Na początku lata – na podstawie już uzyskanych (częściowych) wyników inwentaryzacji, ruszy proces aktualizacji rozwiązań technicznych przyszłych tras ekspresowych. Równolegle będą prowadzone badania geologiczne.  

Trwająca aktualnie inwentaryzacja przyrodnicza ma być gotowa pod koniec roku. Na jej podstawie zostanie uzupełniony raport oddziaływania na środowisko, który trafi do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w maju przyszłego roku. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}