W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowujemy kolejne inwestycje w woj. lubelskim

10.10.2022

Kontynuujemy przygotowania do realizacji kolejnych ważnych inwestycji drogowych w woj. lubelskim, z których kierowcy skorzystają za kilka lat. Sprawdzamy, jak postępują prace nad dokumentacją

S12. Węzeł Piaski Wschód

W woj. lubelskim zarządzamy siecią dróg krajowych o długości ponad 1 tys. km, z czego drogi ekspresowe stanowią już obecnie ok. 230 km.  

Przygotowanie inwestycji to złożony proces i trwa dużo dłużej niż sama budowa. Jednak w procesie inwestycyjnym nie możemy pominąć żadnego z etapów. Prace projektowe obejmują przygotowanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, koncepcji programowej, czy projektu budowlanego. Uwzględniają współdziałanie z innymi instytucjami, uzyskanie zgód, przeprowadzenie spotkań informacyjnych z mieszkańcami, uzyskanie decyzji środowiskowej, czy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). 

W przygotowaniu i w przetargu 

Aktualnie na etapie prac przygotowawczych jest pięć odcinków drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Zamościem, o łącznej długości ok. 67 km. Jeszcze w tym roku planujemy ogłoszenie przetargów na realizację trzech z nich.  

Jesteśmy też coraz bliżej wyłonienia wykonawców trzech fragmentów tej drogi na południe od Zamościa do Hrebennego (w sumie ok. 48 km). Wybraliśmy już najkorzystniejsze oferty i obecnie trwają standardowe kontrole przetargów, po których będziemy mogli podpisać umowy z wykonawcami na zaprojektowanie i budowę trasy.  

W przetargu są też trzy odcinki drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk o długości ponad 55 km, a podpisanie umów planujemy w przyszłym roku. Wykonawcy przygotowują też projekty budowalne i dokumentację do uzyskania decyzji ZRID dla obwodnicy Chełma w ciągu S12, a także sześciu odcinków trasy S19 między Lublinem, Lubartowem, Radzyniem Podlaskim i granicą woj. lubelskiego i mazowieckiego. 

Pierwsze prace na budowie A2  

Przez woj. lubelskie przebiegać będzie autostrada A2. W kwietniu 2021 r. podpisaliśmy umowy na cztery fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla trzech odcinków, pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a miejscowością Swory, trwają postępowania administracyjne w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Szacujemy, że w IV kwartale 2022 r. otrzymamy decyzję ZRID, co umożliwi wykonawcom rozpoczęcie robót w terenie. Zgodnie z zawartymi umowami zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 r. 

Z kolei we wrześniu Wojewoda Lubelski wydał decyzję ZRID na ok. 14-kilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska. Plac budowy przekazaliśmy wykonawcy inwestycji, firmie Polaqua. Umowa o wartości prawie 470 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 r. Zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2024 r. 

Dla odcinka A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) we wrześniu 2021 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizację robót w terenie.  

W styczniu tego roku, do Wojewody Lubelskiego, złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji ZRID. Kolejnym etapem, po otrzymaniu tej decyzji i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. 

#100obwodnic i DK74 

W woj. lubelskim, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, planowanych jest siedem inwestycji. Są to obwodnice Janowa Lubelskiego, Dzwoli, Gorajca, Szczebrzeszyna, Zamościa (wszystkie w ciągu DK74) oraz Łęcznej (DK82) i Łukowa (DK63/DK76). Drogi przebiegać będą po nowym śladzie. W ramach tych inwestycji powstaną jednojezdniowe drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Przebudowane zostaną również drogi poprzeczne i skrzyżowania. Powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego i obiekty mostowe.  

Pięć z tych obwodnic powstaje w ciągu drogi krajowej nr 74, łączącej S19 w Janowie Lubelskim z przejściem granicznym z Ukrainą w Zosinie. Obecnie trwają przetargi na wyłonienie wykonawców obwodnic Gorajca i Dzwoli. Dla pozostałych pięciu zadań trwają prace przygotowawcze.  

W efekcie, pomiędzy Janowem Lubelskim a Zamościem, zbudujemy ponad 40 km nowego przebiegu DK74, wyprowadzając ruch z miejscowości. Zmodernizujemy także obecny przebieg pomiędzy Janowem Lubelskim i Frampolem oraz Gorajcem i Szczebrzeszynem. To łącznie blisko 20 km, dzięki którym powstanie wygodne i bezpieczne połącznie dwóch dróg ekspresowych: S19 w okolicy Janowa Lubelskiego oraz S17 na przedmieściach Zamościa. Te inwestycje, wraz z wcześniej zbudowaną obwodnicą Hrubieszowa i przeprowadzonymi remontami na wschód od Zamościa, całkowicie odmienią DK74. 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}