W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

S16 Borki Wielkie – Mrągowo gotowa

13.08.2024

Można już korzystać z odcinka drogi ekspresowej położonego na granicy Warmii i Mazur. W ramach budowy S16 Borki Wielkie – Mrągowo powstał ok. 13 km dwujezdniowej drogi ekspresowej i ok. 3 km jednojezdniowej obwodnicy Mrągowa w ciągu DK16 i DK59.

Ruch samochodowy na drodze ekspresowej

Nowoczesna infrastruktura drogowa

Koszt realizacji tego odcinka wyniósł ponad 625 mln zł, a jego wykonawcą była firma PORR. Oddany dziś do ruchu odcinek jest przedłużeniem dwujezdniowej trasy pomiędzy Biskupcem a Borkami, którą udostępniliśmy w 2014 roku. Nowy odcinek przebiega przez Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie omija Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Powstały także dwa węzły w Sorkwitach i Bagienicach oraz MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych) w Marcinkowie.

Istniejąca DK16, od Borek Wielkich do skrzyżowania z obwodnicą Mrągowa w ciągu DK59, na odcinku o długości ok. 13 km została rozbudowana do układu 2x2 oraz dostosowana do parametrów drogi ekspresowej. Zbudowano też około kilometrową, jednojezdniową DK59 od ronda na końcu Zachodniej Obwodnicy Mrągowa do skrzyżowania z S16. Powstał też jednojezdniowy wspólny przebieg DK16 i DK59 o długości ok 2,3 km, od skrzyżowania z S16 do istniejącej DK16/59. W ramach budowy powstały urządzenia ochrony środowiska, w tym cztery przejścia dla dużych zwierząt (trzy górą nad drogą, jedno pod nią), zabezpieczenia akustyczne oraz nasadzenia zieleni. 

Korzyści dla kierowców i mieszkańców

Otwarta trasa S16 to nie tylko wygoda dla kierowców, ale również korzyści dla mieszkańców. Dzięki nowej drodze znacząco poprawi się bezpieczeństwo uczestników ruchu, a przejęcie ruchu tranzytowego z terenów zabudowanych zmniejszy ryzyko wypadków i kolizji. Zmniejszy się też oddziaływanie hałasu na tereny zabudowy mieszkaniowej. 

Droga krajowa nr 16 ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to najkrótsza trasa tranzytowa między Berlinem a krajami bałtyckimi oraz główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda), z trasami układu południkowego. Stanowi ona główny kanał transportowy regionu dla firm. Ponadto DK16 stanowi kanał ważnych strumieni ruchu turystycznego jako kręgosłup, do którego podłączone są lokalne drogi biegnące w osi północ-południe. 

{"register":{"columns":[]}}