W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostosowujemy przejścia dla pieszych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

22.02.2022

Pokonywanie barier architektonicznych to dla osób z niepełnosprawnościami codzienność. Jako zarządca dróg krajowych podejmujemy działania ułatwiające tym osobom poruszanie się w obrębie przejść dla pieszych na naszych drogach.

Przejście dla pieszych z płytami prowadzącymi dla niedowidzących na węźle Kobyłka na obwodnicy Marek w ciągu S8

Priorytetowe działania w zakresie poprawy BRD

Bezpieczeństwo ruchu drogowego, a zwłaszcza jego niechronionych uczestników, to priorytet w zakresie działań GDDKiA. Efektem tych działań było rozpoczęcie w 2019 roku audytu przejść dla pieszych na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. W ramach I i II etapu audytem objęto 321 przejść dla pieszych w ciągu dróg krajowych administrowanych przez GDDKiA w woj. opolskim. Na podstawie audytu zidentyfikowaliśmy najczęściej pojawiające się zagrożenia. Na większości z badanych przejść stwierdzono brak lub niewystarczające urządzenia dla osób niewidomych lub słabowidzących (płytki naprowadzające do przejścia i przed wejściem na jezdnię).

Z myślą o niewidomych i niedowidzących

W zakres działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wchodzi m.in. montaż tzw. płytki naprowadzającej (kostki integracyjnej), która ułatwia osobom z dysfunkcją wzroku poruszanie się po chodnikach, przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Kostka taka wyróżnia się fakturą i kolorem, co umożliwia osobom z niepełnosprawnościami zlokalizowanie miejsca wejścia z chodnika na przejście dla pieszych.

Ponadto dostosowujemy do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących sygnalizację świetlną, wyposażając ją w urządzenia akustyczne. Po zmianie koloru światła na zielony, urządzenie zmienia rodzaj i natężenie nadawanego dźwięku.

Które przejścia są już dostosowane?

Na terenie woj. opolskiego sukcesywnie dostosowujemy przejścia dla pieszych w ciągu dróg krajowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tylko w ubiegłym roku płytki naprowadzające zostały zamontowane na 129 przejściach:

  • DK11 – 36 przejść
  • DK42 – 41 przejść
  • DK43 – 4 przejścia
  • DK40 – 29 przejść
  • DK39 – 7 przejść
  • DK45 – 6 przejść
  • DK46 – 6 przejść

Docelowo wszystkie przejścia dla pieszych na drogach krajowych w woj. opolskim zostaną wyposażone w elementy zapewniające bezpieczeństwo osobom z niepełnosprawnościami.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}