W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inklinometr na budowie S19 Rzeszów Południe – Babica

20.03.2023

Na budowie drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica prowadzone są badania inklinometryczne służące do monitoringu geotechnicznego. W tym celu wykorzystuje się inklinometr czyli przyrząd stosowany do badania kąta wychylenia danego przedmiotu względem pionu. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej wszechstronnych urządzeń stosowanych do monitorowania geomechaniki.

Rdzenie gruntu z odwiertu inklinometru

Pomiary inklinometryczne należą do podstawowej metody pomiarów i wywodzą się z monitoringu osuwisk. Głównym argumentem przemawiającym za tymi metodami jest możliwość monitoringu przemieszczeń poziomych nie tylko na powierzchni terenu, lecz również wgłębnie w częściach niedostępnych dla pomiarów geodezyjnych, co daje możliwość prowadzenia bezpiecznie prac budowlanych.

Do tej pory na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica stosowane były inklinometry pionowe. Służyły one do monitoringu wgłębnego osuwisk i stateczności skarp.

Na czym polega badanie inklinometryczne

Do badań inklinometrycznych wykorzystuje się specjalnie przygotowane kolumny inklinometryczne. Przygotowanie takiej kolumny polega na wierceniu otworu pionowego w głębi gruntu, do którego wprowadza się rurę z tworzywa sztucznego. Rdzeń gruntu wydrążony w trakcie wiercenia otworu bada się w celu określenia powierzchni poślizgu czyli powierzchni, po której mogą przemieszczać się masy ziemne. W celu wykonania pomiaru, do przygotowanej kolumny wprowadza się sondę badawczą (manualną). Na podstawie pomiaru odchylenia sondy od pionu określa się (po przeprowadzeniu obliczeń) wielkość przemieszczeń mas ziemnych na danej głębokości.

Regularne przeprowadzane badania inklinometryczne umożliwiają dokładne śledzenie (monitoring) występujących przemieszczeń mas ziemnych w głębi gruntu.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}